USD
3,9156
EURO
4,6402
ALTIN
162,2197

Parayla oturum veren ülkeler

Yatırımın miktarına göre değişiyor.. Bazı ülkelerde 5 bin dolar bazı ülkelerde milyon dolar.. Ülkelerin yabancı sermaye çekebilmek adına “yatırımını getir, vatandaşlığı kap” kampanyaları tam gaz sürüyor. Bazı ülkeler rakamı 5 bin dolara kadar düşürdü. Dünyanın herhangi bir ülkesinde oturum ve hatta vatandaşlık elde etmek için yapmanız gereken yatırım miktarı ortalaması yarım milyon doların altına indi. […]

Parayla oturum veren ülkeler
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Yatırımın miktarına göre değişiyor.. Bazı ülkelerde 5 bin dolar bazı ülkelerde milyon dolar..
Ülkelerin yabancı sermaye çekebilmek adına “yatırımını getir, vatandaşlığı kap” kampanyaları tam gaz sürüyor. Bazı ülkeler rakamı 5 bin dolara kadar düşürdü.
Parayla oturum veren ülkeler

Dünyanın herhangi bir ülkesinde oturum ve hatta vatandaşlık elde etmek için yapmanız gereken yatırım miktarı ortalaması yarım milyon doların altına indi. Panama ve Paraguay’da oturum izni almak için 5 bin dolarlık bir yatırım yeterliyken, Fransa’da bu miktar farklı programlara göre, 326 bin dolar ile 10 milyon 600 bin dolar arasında değişiyor.

ORTALAMA 490 BİN DOLAR

Kanada’daki McGill Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde vergilendirme üzerine çalışmalar yürüten Doç. Allison Christians’ın derlediği ve sürekli güncellediği veriler 54 ülkeyi kapsıyor. Ülkelerin ortalaması alındığında, oturum izni karşılığı yatırım programlarının en alt sınırı 490 bin dolara karşılık geliyor. Christians, internet blogunda, bu sayının mutlak bir gerçeği ifade etmediğini belirterek, “Çünkü Portekiz, Türkiye ve İngiltere gibi bazı ülkelerde programlar yatırımdan çok istihdam yaratmaya dayalıyken, bazıları doğrudan yatırım yerine yatırımcı/melek yatırımcı desteğini gerektiriyor. İtalya ve İsviçre’deki gibi bazılarında ise yıllık miktara bakılıyor” diyor. Christians, gelir seviyesinin yüksek olduğu ülkelerin daha büyük miktarda yatırımın yanı sıra, fiilen orada yaşamak gibi, başka şartlar öne sürdüğünü, yoksul ülkelerde ise şartların çok daha kolay olduğunu belirtiyor.

YUNANİSTAN
70 bin Euro’ya ev alındığında 2 yıl oturum alınabiliyor. Ev satılmadığı müddetçe bu oturum uzatılıyor. 250 bin Euro’ya ev alındığında ise 5 yıllık oturum alınıyor.  Ya da Yunanistan’da ayda 2 bin Euro harcayabilecek geliriniz olduğunu belgelemeniz halinde de oturum alabiliyorsunuz.

VERGİ ÖNEMLİ FAKTÖR

Bu tür vize programlarıyla ülke vatandaşlıklarının ticari birer metaya dönüştüğüne dikkat çeken Christians, vergi sistemlerinin de bu ticarette rol oynadığına işaret ediyor. “Hükümetler daha çok, vergi sistemlerini ülkelerinin oturum hakkı ve vatandaşlık değerini artırma aracı olarak görüyor” diyen araştırmacı, göç edenlerin de bundan fayda beklediğini ifade ediyor.

YORUMLAR

    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


    0 YORUM