USD
3,8293
EURO
4,5158
ALTIN
153,2214

Sisi’den Türkiye’ye: Teröristleri hastanelerinde tedavi ettiren devletler var!

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da Kral Selman ve ABD başkanı Donald Trumb’ın da katılımıyla gerçekleşen Arap-İslam-Amerikan zirvesine Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah el-Sisi’nin “Terör Kanseri” ve teröre destek veren ülkeler hakkında yaptığı konuşma damgasını vurdu. Cumhurbaşkanı R.T. Erdoğan’ın yokluğunda gerçekleşen zirvede, terörü kanser hastalığına benzeterek kapsamlı önlemler alınmasının önemine vurgu yapan el-Sisi, ismini açıkça söylemese de Türkiye ve […]

Sisi’den Türkiye’ye: Teröristleri hastanelerinde tedavi ettiren devletler var!
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da Kral Selman ve ABD başkanı Donald Trumb’ın da katılımıyla gerçekleşen Arap-İslam-Amerikan zirvesine Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah el-Sisi’nin “Terör Kanseri” ve teröre destek veren ülkeler hakkında yaptığı konuşma damgasını vurdu.

Cumhurbaşkanı R.T. Erdoğan’ın yokluğunda gerçekleşen zirvede, terörü kanser hastalığına benzeterek kapsamlı önlemler alınmasının önemine vurgu yapan el-Sisi, ismini açıkça söylemese de Türkiye ve Erdoğan’ı teröre destek vermek, beslemek ve barındırmakla suçladı.

Terörle mücadelenin sadece teröristle mücadele olamayacağını anlatan el-Sisi şöyle dedi: “Terörist yalnızca silah taşıyan kişi demek değildir, aynı zamanda teröristleri eğiten, finanse eden, silahlandıran, siyasi ve ideolojik kalkan sağlayan demektir ve buna göre kapsamlı bir mücadele stratejisi ortaya konulmalıdır”.

Daha sonra mesajının muhatabının kim olduğunu daha da netleştiren şu ifadeleri kullandı: “Daha da açık konuşayım ve şöyle sorayım: Savaşçı teröristlerin eğitilmesi için nerede güvenlikli sığınaklar bulunmaktadır? Yaralı teröristler nerelerde tedavi edilmektedir? Silah ve mühimmat alım ve değişimi nerelerde yapılmaktadır? Teröristlerin kontrol ettiği doğal kaynakları onlardan kim satın almaktadır? Örneğin onların petrolünü kim almaktadır? Onlarla eser ve esrar ticareti kim yapmaktadır? Mali desteği nereden bulmaktadırlar? Onların borazanlığını yapan medya ağını onlara kim sunmaktadır?”

Suudi kralının yanı sıra ABD başkanı Trump ve birçok Arap liderinin huzurunda yaptığı dikkat çeken konuşmasında Mısır Cumhurbaşkanı sözlerini şöyle sürdürdü: “Yukarıda saydığım tüm filleri yapan hiç şüphesiz terörün köklü ve su götürmez bir ortağıdır. Maalesef terör örgütlerini finanse etme, maddi destek verme ve güvenlikli sığınaklar sağlama suçlarına bulaşan birçok devlet var. Yine yabancı savaşçı teröristler hakkında bilgi sahibi olup da bunları saklayıp gerekli mercilerle, örneğin İnterpol’le paylaşmayan devletler var.”

YORUMLAR

    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


    0 YORUM