USD
3,7755
EURO
4,6224
ALTIN
161,2407

YPG neden ağır silahlarla donatılıyor?

Bir daha geri alınmayacak ağır silahların verilmesi bölgedeki yeni süreci okuma açısından önemli. ABD tankları sınırda YPG ile TSK arasında tampon oluştururken, Washington bu kez de YPG’yi ağır silahlarla donatma kararı aldı. Peki, ABD’nin YPG’yi silahlandırması ne anlama geliyor? Fotoğrafın bütününde görülen ise şu: “ABD, bölgede Kürtlerle iş tutacak, Rakka’ya YPG ile girecek bunu yaparken […]

YPG neden ağır silahlarla donatılıyor?
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bir daha geri alınmayacak ağır silahların verilmesi bölgedeki yeni süreci okuma açısından önemli.

ABD tankları sınırda YPG ile TSK arasında tampon oluştururken, Washington bu kez de YPG’yi ağır silahlarla donatma kararı aldı. Peki, ABD’nin YPG’yi silahlandırması ne anlama geliyor?

Fotoğrafın bütününde görülen ise şu: “ABD, bölgede Kürtlerle iş tutacak, Rakka’ya YPG ile girecek bunu yaparken de NATO’daki müttefiği Türkiye’yi olabildiğince küstürmemeye çalışacak.”

Pentagon, YPG’nin de yer alacağı Rakka operasyonunun planlandığı gibi süreceğini, bu operasyona Türkiye’nin de katılması için çalışmak gerektiği yolunda açıklama yaptı. Özetle söylenen şu; Türkiye de operasyonda yer almak istiyorsa YPG’nin varlığını kabullenmek zorunda.

ABD TSK İLE OLMAYACAĞINI GÖRDÜ

IŞİD’i Rakka’dan temizleyerek uluslararası imajını düzeltmek isteyen ABD uzun süredir operasyon hazırlığında. Ancak harekâtta kara birliklerini kullanmak istemeyen ABD, Rakka’ya kiminle yürüyeceği konusunda karar verebilmiş değil. TSK ile Rakka’ya yürümenin zorluğunu gören Washington, YPG’nin piyade olarak kullanılacağı bir hamle ile kente girme harekâtını çeşitli nedenlerle birkaç defa erteledi.

SALİH MÜSLİM’İN DENGELERİ DEĞİŞTİREN AÇIKLAMASI
ABD açısından Rakka’ya birlikte yürünebilecek en rasyonel güç Kürtler. Yani Kürtlerin silahlı gücü YPG. Ancak Türkiye savaş uçaklarının 25 Nisan’da Sincar ve Karaçok Dağı’na yaptığı harekât sonrasında PYD Başkanı Salih Müslim, “Türkler bizi arkadan vururken nasıl Rakka’da savaşacağız” çıkışı yapınca Washington dengeyi kurma arayışına girdi. Önce zırhlı birlikleri kuzeye yönlendirerek TSK ile YPG arasında bir tampon oluşturdu. ABD bayraklı tankların sınır boyunda devriye gezmesi Ankara’ya bir gözdağıydı.

YPG’nin ağır silahlarla donatılmasının nedenleri?

Peki, Trump yönetimi Ankara’dan gelecek tepkileri göz alarak neden YPG’yi silahlandırma kararı aldı? Bu kararın bölgedeki yansımaları nasıl olacak?

1) YPG’nin ağır silahlarla donatılması iddia edildiği üzere sadece Rakka operasyonuyla sınırlı değil. Ramazan ayı sonrasında başlaması beklenen Rakka harekâtı sonrasında bu ağır silahların YPG’den geri alınması söz konusu olmayacak! Bu silahlar YPG’de kalacak ve bir daha da geri alınamayacak.

2) YPG’nin eğitilip silahlandırılması IŞİD ile mücadeleyle ilgili değil, esas mesele Suriye’nin geleceğiyle ilgili. De Facto olarak dörde ayrıştırılan Suriye mevcut parçalı yapısına IŞİD sonrasında da devam edecek. Kürtler açısından bağımsızlık olmasa da özerk/kantonal/federatif yapı devam edecek. YPG’nin düzenli bir ordu birliğine kavuşturulması bu nedenle önemli.

3) ABD’nin Suriye’de görünen önceliği şimdilik IŞİD ile mücadele. Bu kapsamda Rakka’nın IŞİD’den alınması hayati önem taşıyor. Irak-Suriye coğrafyasında Kürtler, Türkiye’ye göre daha rasyonel bir müttefik. Dışarıdan bir güç olan Türkiye’nin bu coğrafyada oynayacağı alan, üstleneceği misyon sınırlı. Çünkü Rakka IŞİD’in başkenti. Rakka’yı alabilecek tek güç DSG görünüyor. Rakka operasyonunun TSK üzerinden sürdürülebilmesinin mümkünatı yok.

4) Ankara’ya bir mesaj bu silahlandırma aynı zamanda. Silahlar “Demoklesin kılıcı” gibi Türkiye’nin başında sallanacaktır. Washington “Ortağımız Türkiye’nin güvenlik kaygılarının farkındayız. Ankara’ya garanti veriyoruz” dese de o silahların Türkiye’ye yönelik kullanılmayacağının bir garantisi yok. Türkiye’nin “söz dinlememesi” halinde silahların geri tepmesi işten bile değil.

5) YPG’nin silahlandırılması IŞİD sonrası pozisyonda Suriye devletine karşı da bir gönderme aynı zamanda. Şam yönetimi ile kavgalı olan Washington, bu hamle ile Suriye’deki asıl müttefiğini de belirlemiş oldu.

6) ABD’nin bu kararı bütün bunların yanında Suriyeli Kürtleri kendi ekseninde tutmanın da bir hamlesi. Bölgesel bir güç olan Kürtleri Rusya’ya kaptırmak istemeyen ABD, Kürtleri kendi denetiminde tutmak için onları silahlarla donattı, bu hamleyi Rusya’ya kaptırmak istemedi. Ortadoğu’da tek bir aktöre yatırım yapmanın risklerini daha önce yaşayarak tecrübe eden ABD, bütün yumurtaları aynı sepete koymama stratejisini uygulamaya başladı. Bu kapsamda hem Kürtlere hem de Türkiye’ye iş görüyor.

7) ABD buna Rusya da dahil müttefikleri Türkiye’yi kızdırma pahasına da olsa artık tüm yumurtaları aynı sepete koymama stratejisini hayata geçiriyor. Kürtleri de artık yakın bir müttefik olarak seçerek Türkiye’yi dengelemiş oluyorlar.

8) Suriye’de dört parçalı bir konsolidasyon var. Batıda Rusya ve İran destekli Suriye devleti; kuzey ve kuzey doğuda ABD-Rusya destekli YPG/PYD; Fırat Kalkanı harekâtının yapıldığı kuzeyde Türkiye ve ÖSO; İdlib, Humus’un kuzeyi, Şam kırsalındaki Doğu Guta, Kuneytra ile Ürdün sınırındaki Dera’da Türkiye’nin desteklediği cihatçılar, doğuda Irak sınırındaki bölgelerde ise IŞİD kontrolü var. Bu parçaların her birind esöz sahibi olmak değişik aktörlerle iş tutmaktan geçer.

YORUMLAR

    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


    0 YORUM