USD
4,0998
EURO
5,0151
ALTIN
175,0312

Halâ Anlamadın mı?

Kâinatın, onun yüzü suyu hürmetine yaratıldığı, gönlümüzün tacı Efendimiz (SAV), ahir zaman gariplerine selam gönderirken, Efendimizin (SAV) onlar için neden GARİPLER dediğini, hala anlamadın mı?

Halâ Anlamadın mı?
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Dünyanın hali ki, içine su akan bir lavaboya benzer,  lavaboya boşalan su, hiç bir zaman lavaboda kalamadığı gibi, lavabo bir taraftan da musluktan süratle akan suyu iştahla içine çekip, bir sirkülasyon halinde içine aldığı suyu dolup dolup boşaltır.

Şu köhnemiş dünya da, asırlardır dolup dolup boşalırken, bundan ibret almayıp hiç ölmeyecekmiş gibi dünyaya meyleden ve hakikate perde çeken bu nefsim, var mı buna ihtimal?

Akıl etmez misin, çok değil bir sene önce babam deyip elini öptüğün insanın bugün mezar taşını öpüyorsun, atam dedem dediğin insana bugün rahmetli diyorsun, dün sensiz yaşayamam dediğin insandan, bugün ayrı yaşıyorsun.

Vezir olmanın da zelil olmanın da insan için, bir imtihan vesilesi olduğunu halâ anlamadın mı?

Nefesinin ve gençliğinin, senden adım adım uzaklaşmasına dahi engel olamayacak kadar aciz olduğunu, hala anlamadın mı?

Sensiz yaşamaktansa, ölürüm dediğin, şirk ifade eden o nahoş sözleri söylerken, bugün Allah’ın seni onsuz yaşattığını ve senin iradenin bir hiç olduğunu hala anlamadın mı?

Dün ismin anılırken, küçük dağları ben yarattım edası içindeyken, (haşa) bugün de isminin karşısına terörist yazılmışken, ve sen bunun öyle olmadığını dahi ispatlamaktan acizsin, ve düne kadar ben yaptım, ben ettim sandığın hizmetlerin asıl müsebbibi, Allah olduğunu hala anlamadın mı?

Sahabeye canımız feda olsun, sen ki, bugün yediğin bir tokat, bir kulak çekme karşısında, Allah’ın yardımı ne zaman deyip gözlerken o sahabe Efendilerimiz ki; kaynar sulara atılıp testereyle biçilmişler, sırtlarına kızgın taşlar basılmış, ehad ehad diye Mekke sokaklarında sürüklenmişlerdi ama o büyük insanlar o durumda bile Allah’ın yardımını değil, onun rızasını gözlüyorlardı.

O sahabe efendilerimizin, neden atının burnundaki toz dahi olamayacağını hala anlamadın mı?

Nemrut, Hz. İbrahim (as) için devasa ateş yaktığı zaman, Nemrut’un korkusundan kimse nefes dahi alamazken, ağzına bir damla su alıp, onun ateşini söndürmeye giden bir Topal Karınca kadar dahi cesur olamayıp, hakkı haykırmaktan aciz olduğunu hala anlamadın mı?

Malın, mülkün, evladın, iyâlin seni hakikat olan ölümün elinden kurtaramadıkları gibi, bugün yaşanan hakkın takdiri karşısında, bunların fayda sağlamadığını, ve yarın ebedi bir âlemde de fayda sağlamayacaklarını, hala anlamadın mı?

Bugün elzem bir mesele için sokağa çıkarken, kırk kez düşünüp kameraların varlığını hesap eden müslüman, rahat rahat günah işlerken, nefsin gayyalarına yelken açarken, Allah’ın kameralarının yirmi dört saat açık olduğunu, hala anlamdın mı?

Allah bir avuç sahabeyle, yüz binlerce müşriği bozguna uğratırken, bugün gücün kuvvetin Allah nezdinde bir önemi olmadığını ve Allah’ın ol emriyle zalimin ve saltanatının, birer yaprak gibi savrulup gideceğini, hala anlamadın mı?

Eğer o istemezse, dünyada en doğal hakkın olan ve dünyanın her zerresine temas eden güneşten dahi faydalanamayacağını, hala anlamadın mı?

Üç beş polisin sorgusu suali, senin gece uykularını kaçırıp göğsünü daraltırken, yarın gerçek âlemdeki hesaplaşmanın, sorgunun ve sualin ne kadar çetin olacağını, hala anlamadın mı?

Kafanda cevabına yer bulamadığın bir soru karşısında, eğer hâkim bunu sorarsa ne cevap vereceğim deyip ecel terleri dökerken, yarın mahşer meydanında,  o hakimi mutlak sana aldığın her nefesin hesabını soracakken, o mahşer yerinin nasıl bir pişmanlık yeri olduğunu, ne ağır bir mahkeme olduğunu hala anlamadın mı?

Dünyada ahkam kesip, nâralar atan zalimlerin, yarın hakimi mutlak karşısında, o gasbettikleri haklarınızdan ötürü bir sürüngen gibi, acınak hale geleceklerini hala anlamadın mı?

Bütün peygamberlerin, sıddıkların, evliyaların dünyada rahat yüzü görmediklerini ve mevcut yürüdüğün bu yolun dikenlerle dolu olduğunu, hala anlamadın mı?

Kâinatın, onun yüzü suyu hürmetine yaratıldığı, gönlümüzün tacı Efendimiz (SAV), ahir zaman gariplerine selam gönderirken, Efendimizin (SAV) onlar için neden GARİPLER dediğini, hala anlamadın mı?

Allah’ın dünyanın çirkin yüzünü size gösterip, insanları size düşman ederek, beni dost edinin dediğini hala anlamadın mı?

Bugün bunlara bir damla su bile yok diyen zalimim eliyle, sizi kendine yönelten Allah’ın, size Kevser Havzu’ndan su içirmek istediğini hala anlamadın mı?

Ayeti celilede buyurulduğu gibi, ey nefsim sen senden öncekilerin çektiği sıkıntıları çekmeden, cennete giremeyeceğini hala anlamadın mı?

Allah’ın; peygamberlerine, nebilerine, dostlarına çektirdikleri türlü türlü sıkıntıların bir benzerini bugün sana çektirmekle, seni; nefsinle, canınla, malınla imtihan etmesiyle, seni cennetine koymak istediğini hala anlamadın mı?

 

ERGİN BEYDAĞI

YORUMLAR


    0 YORUM