USD
4,5530
EURO
5,3010
ALTIN
185,1584

BM’den iddialı rapor… Suriye’den Türkiye kapısına 2.5 milyon yeni mülteci dayanabilir!

Birleşmiş Milletler, Suriye’nin İdlib vilayetinde giderek yoğunlaşan çarpışmalar ve hava saldırılarına işaret ederek gidebileceği hiçbir yer kalmayan 2.5 milyon sivilin Türkiye’ye yönelmesinden endişe duyulduğunu bildirdi.

BM’den iddialı rapor… Suriye’den Türkiye kapısına 2.5 milyon yeni mülteci dayanabilir!
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

BM, Suriye ordusu ve müttefiklerinin İdlib vilayetinde yürüttüğü harekât sebebiyle büyük bir mülteci dalgasına yol açabileceğini dile getiren bir rapor hazırladı…

BM’nin Suriye için bölgesel insani yardım koordinatörü Panos Moumtzis bugün düzenlediği basın toplantısında büyük ülkelere çağrı yaparak, savaşa müzakereler yoluyla sonuç getirmelerini ve Doğu Guta’da olduğu gibi İdlib’de de kan gölü oluşmasına engel olmalarını istedi.

BM’nin Suriye insani yardım koordinatörü Panos Moumtzis, bölgede yaşayan 2,5 milyon sivilin ülkede gidebilecekleri bir yerlerinin kalmadığını ifade etti ve “2,5 milyon sivilin yerinden edilmesinden ve Türkiye’ye yönelmesinden endişe ediyoruz… Gidebilecekleri başka bir yön kalmadı” dedi.

BBC Türkçe’nin haberine göre Suriye’de 2011’den bu yana devam eden iç savaş nedeniyle Türkiye’ye kaçan mültecilerin sayısı 3,5 milyonu aşmış durumda.

Geçtiğimiz hafta Cuma günü İdlib’de düzenlenen bir hava operasyonunda 40’ın üzerinde sivilin öldüğü belirtilmiş, BM konuyla ilgili soruşturma açılması çağrısında bulunmuştu.

Suriyeli muhaliflere yakın Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, İdlib’in kuzeyindeki Zardana kasabasında düzenlenen operasyonu Rus uçaklarının gerçekleştirdiğini aktarmıştı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı ise hava operasyonlarının yapıldığı bölgede Nusra Cephesi ile şiddetli çatışmalar yaşandığını aktarmıştı.

Moumtzis bu nedenle İdlib için askeri çözümü düşünemediğini söyledi…

BM yetkilisi, Şam yakınındaki Doğu Guta bölgesine dün ulaşan bir yardım konvoyuna BM görevlilerinin eşlik etmesine Suriye hükümetinin izin vermediğini de belirtti.

YORUMLAR


    0 YORUM