Ahmet Nesin: Cezaevlerindeki intiharlar birer infaz!

574
Ahmet Aziz Nesin
Ahmet Aziz Nesin

Gazeteci Yazar Ahmet Aziz Nesin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda cezaevindeki intiharların aslında birer ‘infaz’ olduğunu belirterek “Erdoğan ve oligarşi bunca insanı bu kadar kısa sürede idam edemezdi O yüzden öldürtüyor.” ifadelerini kullandı.

15 Temmuz’un ardından gerçekleşen tutuklamaların çoğu cezaevlerinde olmak üzere soruşturmalara tabi tutulan kişilerden 25 kişi intihar etti. Aralarında asker, polis, hakim, öğretmen ve sivillerin yer aldığı bu intihar olaylarına ilişkin hiçbir tedbir alınmadığı gibi, konunun üstü Adalet Bakanlığı yetkililerince ikna edici açıklama yapılmayarak sürekli örtüldü.

En son Karabük’te, Hizmet hareketine yönelik cadı avı soruşturması kapsamında tutuklanan öğretmen Behçet Emdi, cezaevindeki koğuş tuvaletinde sözde kendisini ayakkabı bağıyla asarak intihar ettiği iddia edilmişti.

Aziz Nesin’in oğlu yazar Ahmet Aziz Nesin bu intihar açıklamasından sonra şunları paylaştı:

Bu sabah birisi daha ayakkabı bağcığıyla intihar etti. Bu intihar değil infazdır cinayettir, idamın başka çeşididir. Fetö soruşturmasında intihar sayısı 25’e yaklaştı. Erdoğan ve oligarşi bunca insanı bu kadar kısa sürede idam edemezdi, o yüzden öldürtüyor!

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Gülen cemaatine ve muhaliflere yönelik soruşturmalar kapsamında 100 binden fazla insan meslekten atılırken, 36 binin üzerinde tutuklama gerçekleşti.

Bu süreçte gözaltında yaşanan işkence iddiaları, hapishanelerdeki kötü şartlar ve çok sayıda intihar vakaları gözlendi. Bunların çoğu “şüpheli intiharlar”, çünkü birçoğunun nasıl gerçekleştiğine dair ikna edici açıklamalar yapılmadı.