AKP Darbe Tiyatrosu’nun açığa çıkmasından korktu ve O kararı almıyor

297
Darbe ve Yurtta Sulh Üyeleri
Darbe ve Yurtta Sulh Üyeleri

15 Temmuz’un ardından kurulan “Darbe Araştırma Komisyonu”nun çalışmaları, AKP içinde rahatsızlık meydana getirdi. Komisyon, dinleyeceği kişilerin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP iktidarı yetkililerinden emir aldıklarını söylemesinden korktuğu için askerleri dinlemek istemiyor.

 AKP’de ‘darbeci asker’ endişesi

Komisyon çalışmaları sırasında dinlenen kişilerin sürekli AKP hükümetlerini suçlamasının parti yıprattığını düşünen bazı AKP’liler, “Kendi idam sehpamızı hazırlıyoruz” görüşünü dile getiriyor.

Darbeci askerlerin dinlenmesinin komisyonun AKP’li üyelerince reddedilmesinde, “Bunlar her türlü iftirayı atabilir. Ya bunlardan biri emri Cumhurbaşkanı ve Başbakan’dan aldık derse ne olacak” kaygısının yattığı öğrenildi.

TBMM Darbe Araştırma Komisyonu’nda, bugüne kadar dinlenen pek çok isim AKP hükümetlerini suçlayarak, zamanında uyarılara rağmen gerekli önlemlerin alınmadığı eleştirisini getirdi. Komisyon çalışmaları sırasında oluşan bu hava, parti içinde rahatsızlık yarattı. Bazı partililer, “Komisyona gelen bizi suçluyor. Oluşturulan hava partiye zarar veriyor. Kendi idam sehpamızı hazırlıyoruz” diyerek duruma tepki gösteriyor. Parti içinde yapılan değerlendirmelerde, komisyonun, Cemaat’in devlet içindeki örgütlenmesinin 40 yıl önce başladığı, sorunun AKP’den değil önceki iktidarlardan kaynaklandığına vurgu yapan bir çalışma yapması gerektiği üzerinde duruluyor.

Parti içinde yaşanan tartışmalar ve çalışmaların partiye zarar vermemesi için komisyonun yol haritası, AKP’li üyeler tarafından titizlikle belirleniyor. Komisyona kimlerin çağrılacağı ve kimlerin dinleneceğine buna göre karar veriliyor.

Cumhuriyet

CEVAP VER