BM, o yargıcın serbest bırakılmasını istedi

367
BM, o yargıcın serbest bırakılmasını istedi

Birleşmiş Milletler, Türkiye’de tutuklu bulunan ve diplomatik dokunulmazlığı olan BM yargıcı Aydın Sefa Akay’ın serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Sefa Akay, 15 Temmuz sonrası Cemaat’in ‘Mason locası imamı’ ve ‘Güney Amerika imamı’ olduğu iddiasıyla tutuklanmıştı.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, BM Uluslararası Ceza Mahkemelerinin Artakalan Düzeneği’nin Başkanı Theodor Meron, temyiz mahkemesindeki beş kişilik yargıç heyetinde yer alan Akay’ın tutuklanması nedeniyle Ruanda’daki yargılamaların felç olduğunu söyledi.

Meron, Akay’ın durumuyla ilgili bilgi almak ve ziyaret etmek için Ankara’ya başvuru yaptığını ancak kendisine yanıt verilmediğini söyledi: “Türkiye’nin bu başvurularıma hâlâ resmi bir yanıt vermemesi nedeniyle derin üzüntü duyuyorum. Türkiye’den bu konuda hiçbir haber alamadığımız için çok endişeliyim. Hepimiz Türkiye’de ne kadar insanın tutuklandığını biliyoruz. Bu yüzden doğal olarak meslektaşımın kaderinden endişeliyim.”

Türkiye’nin BM’ye, tek bir belge dahi göndermediğini belirten Meron, bunun, Türkiye’nin BM nezdindeki yükümlülüklerini yerine getirmemesi anlamına geldiğini söyleyerek “Bu çok ciddi bir mesele. Çünkü uluslararası ceza mahkemelerinin modern tarihinde ilk defa bir ülke, görev başındaki bir BM yargıcını tutukladı.”  dedi.

CEVAP VER