Diyanet’en akıllara ziyan üslup: Pis bir Yahudi mahallesi

475

Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı İstanbul Müftülüğünün Eminönü’deki Yeni Camii için hazırladığı tanıtım metninde, cami inşaatı alanından “Pis bir Yahudi ve Hristiyan mahallesiydi” sözleriyle bahsetti.

Diyanet’e  İstanbul Müftülüğü’nün resmi web sitesi istanbulmuftulugu.gov.tr’de, Eminönü’ndeki tarihi Yeni Camii’yi tanıtırken kullandığı ifadeler tepki çekti.

‘Pis bir Yahudi ve Hristiyan mahallesi…’

‘Tarihi Camilerimiz’ kısmında Yeni Camii’den bahseden müftülüğün tanıtım yazısında, caminin temelinin Safiye Sultan’ın talimatıyla 1597 yılında atıldığı ifade edildi.

Tanıtımda, cami inşaatının yapıldığı mahalleden şöyle bahsedildi:

“Caminin inşası için seçilen Bahçekapı çevresi o tarihlerde gümrüğe ve limana yakınlığı dolayısıyla bir ticaret yeri, oldukça sıkışık, aynı zamanda pis bir Yahudi ve Hıristiyan mahallesiydi. Caminin inşaat sınırları içinde bir kilise ve bir sinagog vardı. İstimlâk edilecek evlere iki kat bedel verilmesi; sinagog ve kilise yerine de iki harap mabedin tamiri kararlaştırıldı.”

Metnin devamında, caminin inşaatının 1603 yılında Üçüncü Mehmed ile Safiye Sultan’ın ölümü sonrası yarım kalmasının ardından vaziyet şu şekilde anlatıldı: “Yapı ilk pencere taklarına kadar yükselmişti. Aradan yıllar geçti ve çevreyi yine Yahudi evleri kapladı, her yer mezbelelik (çöplük) halini aldı.”

AKP İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Şalom gazetesi yazarı Karel Valansi’nin konuyu sosyal medyada gündeme getirmesi üzerine açıklamada bulunarak metnin değiştirileceğini dile getirdi.

 

 

CEVAP VER