Türkiye’ye karşı çok sayıda dava açılabilir

644
Türkiye'ye karşı çok sayıda dava açılabilir

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ve AP Başkanı Martin Schulz, Cumhuriyet Gazetesine yönelik operasyona tepki gösterdi. Jagland, OHAL uygulamasında “aşırıya kaçılmaması”  gerektiğini söyleyerek uyardı.

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, OHAL uygulamasında “aşırıya kaçılması” halinde AİHM önünde Türkiye’ye karşı çok sayıda dava açılabileceği uyarısında bulundu.

Jagland, Cumhuriyet Gazetesi’ne yönelik operasyonun, OHAL uygulaması kapsamında yapılmış olsa da “ne derece orantılı bir önlem olduğu” konusunda önemli soru işaretleri bulunduğunu bildirdi. İfade özgürlüğünün “demokratik bir toplumun en önemli temellerinden biri olduğunu” aktardı.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin “OHAL uygulamasına rağmen Türkiye için bağlayıcı olmaya devam ettiğini” hatırlatan Jagland, “şiddet ve terör eylemleri ile muhalif görüşler ve hükümete yönelik sert eleştiriler arasında çok itinalı bir ayrım yapılması gerektiğini” belirtti.

Schulz: Cumhuriyet bir cumhuriyet kurumudur

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz da “Türk yetkililerin hükümeti eleştiren Cumhuriyet Gazetesi’ne yönelik tutumunu kabul edilemez. Murat Sabuncu ve diğer Cumhuriyet’te çalışan gazetecilerin gözaltına alınması, ifade özgürlüğü konusunda aşılmış bir başka kırmızı çizgidir. Cumhuriyet, herhangi bağımsız bir gazete değildir, tam aksine bir cumhuriyet kurumudur” dedi.

CEVAP VER