USD
4,8455
EURO
5,6691
ALTIN
193,8388

Nutella’dan ‘Türkiye fındığı zehirli’ açıklaması

Nutella’nın üreticisi Ferrero, İtalya Ulusal Çiftçiler Konfederasyonu’nun ülkeye ithal edilen ürünler arasında ‘en tehlikeli 10 gıda’ listesinde Türk fındığının ilk sırada yer alması üzerine, “Ferrero için tüketici sağlığı, kesinlikle en önemli değerdir” açıklamasını yaptı. İtalya Ulusal Çiftçiler Konfederasyonu (Coldiretti), önceki gün ülkenin Cernobbio kentinde düzenlenen Uluslararası Tarım ve Gıda Forumu’nda ‘En Tehlikeli 10 Gıda’ listesini […]

Nutella’dan ‘Türkiye fındığı zehirli’ açıklaması
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Nutella’nın üreticisi Ferrero, İtalya Ulusal Çiftçiler Konfederasyonu’nun ülkeye ithal edilen ürünler arasında ‘en tehlikeli 10 gıda’ listesinde Türk fındığının ilk sırada yer alması üzerine, “Ferrero için tüketici sağlığı, kesinlikle en önemli değerdir” açıklamasını yaptı.

İtalya Ulusal Çiftçiler Konfederasyonu (Coldiretti), önceki gün ülkenin Cernobbio kentinde düzenlenen Uluslararası Tarım ve Gıda Forumu’nda ‘En Tehlikeli 10 Gıda’ listesini açıklamıştı.

‘En tehlikeli 10 gıda’ listesinin ilk sırasında yer alan Türkiye’de üretilen fındığın, kanserojen aflatoksin sınırının aştığı belirtildi.

Ferrero tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Türkiye’de 20 yıldır faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Ferrero grubu olarak, tüketicilerin sağlık ve gıda güvenliğinin vazgeçilmez bir önkoşul ve tartışılmaz bir öncelik olduğunu belirtiriz” denildi.

‘En iyi fındığı alıyoruz’

Türkiye’nin en büyük fındık üreticisi Oltan Gıda’yı iki yıl önce bünyesine katan İtalyan şirket, kuru meyvede kullanılan zararlı maddelerin mevcudiyeti, satın alınan ham maddenin kalitesine ve hasat, seleksiyon, depolama ve işleme sürecine bağlı olduğunu vurguladı.

‘Yasal limitin altındayız’

Avrupa Komisyonu’nun, kurutulmuş meyve aflatoksin tolere edilebilir üst sınırını, 2009 yılında 4’ten 10 ppb’ye yükselttiği hatırlatılan açıklamada, “Ferrero, üretim sistemini bizzat, sürekli ve detaylı bir biçimde kontrol ederek mevcut limiti korumuş, böylece ürünlerine yasal limitlerin çok üstünde bir güvenlik seviyesi sağlamıştır. Piyasadaki mevcut ürünlerimiz analiz edilerek yaptığımız beyanların doğruluğu kolayca tespit edilebilir. Ferrero için tüketici sağlığı, kesinlikle en önemli değerdir” ifadeleri kullanıldı.

YORUMLAR


    0 YORUM