USD
5,3754
EURO
6,0779
ALTIN
214,0497

Hastalığınızın sinyali ‘el’inizde!

Uzmanlar ellerimizin sağlığımız ile ilgili bir çok sinyal verdiğini ifade ediyor. Parmaklarımızın boyunun, tırnağımızın renginin, avucumuzun içinin bir çok rahatsızlığın habercisi olduğunu biliyor musunuz? Eğer elinizde zamanla bazı değişiklikler gözlemliyorsanız bunları umursamazlıktan gelmeyin. Peki dikkat etmeniz gereken bu değişiklikler nelerdir? Tırnağınızın rengi: Kronik böbrek hastası 100 kişi üzerinde çalışma yapan araştırmacılar, katılımcıların yüzde 36’sının tırnaklarının yarısının […]

Hastalığınızın sinyali ‘el’inizde!
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Uzmanlar ellerimizin sağlığımız ile ilgili bir çok sinyal verdiğini ifade ediyor.

Parmaklarımızın boyunun, tırnağımızın renginin, avucumuzun içinin bir çok rahatsızlığın habercisi olduğunu biliyor musunuz? Eğer elinizde zamanla bazı değişiklikler gözlemliyorsanız bunları umursamazlıktan gelmeyin. Peki dikkat etmeniz gereken bu değişiklikler nelerdir?

Tırnağınızın rengi: Kronik böbrek hastası 100 kişi üzerinde çalışma yapan araştırmacılar, katılımcıların yüzde 36’sının tırnaklarının yarısının beyaz yarısının kahverengi olduğunu belirledi. Tırnağın bu durumu kronik böbrek hastalığına has belirli hormonların yoğunlaşması ya da kronik kansızlık nedeniyle oluşuyor. Sizin de tırnaklarınızda koyulaşma varsa mutlaka doktora gidin. Ayrıca tırnağınızın altında koyu ve dikey bir çizgi oluştuysa bu da gizli cilt kanserinin habercisi olabilir.

Parmalarınızın uzunluğu: Arthritis & Rheumatism’de yayınlanan araştırmaya göre, genellikle erkeklere has bir özellik olan yüzük parmağı diğer parmaklarından daha uzun olan kadınlarda dizlerinde kireçlenme görülme riski 2 kat daha fazla. Erkeklerde ise uzun yüzük parmağı daha fazla çocuk sahibi olma ile bağlantılı. Öte yandan bu erkeklerde prostat kanseri riski daha fazladır.

Titreyen eller: Ellerin titremesi çok fazla kafein tüketimi ya da astım ve depresyon ilaçları gibi tedavilerin yan etkisi olabileceği gibi Parkinson gibi ciddi bir hastalığın da belirtisi olabiliyor. Sadece bir eldeki titreme Parkinson hastalığının ilk belirtisidir.

Dayanıklı tırnak: 17 ülkede 140 bin yetişkin üzerinde yapılan araştırma, güçsüz tırnaklar kalp ve felç riskinin yüksek olduğunu ortaya koyuyor. Bu durumlarda hayatta kalma şansını düşürüyor. Tırnakların dayanıklılığı kan basıncıyla ilgili de size bilgi veriyor.

Terleyen avuçlar: Aşırı terleyen eller terlemenin yanı sıra menopoz ya da tiroid sorunlarının habercisi olabilir. Terleme sorunu olanların çoğunda koltuk altı, avuç içi ya da ayaklar gibi vücudun bir ya da iki parçasında terleme oluşuyor.

Parmak izi: 139 parmak izini incelemeye tabi tutan İngiliz araştırmacılar, bir yada daha fazla parmağında helezon deseni olanların yüksek kan basıncı riski taşıdıklarını saptadı.

Reader’s Digest, popüler dergi

YORUMLAR


    0 YORUM