USD
4,8361
EURO
5,6774
ALTIN
193,4130

Meriçli Annem

Bilemedik ki gulyabaniler Mehmet’ini alacaklar, gece-gündüz peşinde koşturduğun davanın önünü kesecekler, seni vatanından ayıracaklar, vatandaşlıktan da çıkartacaklar, yıllar sonra, yollar sarpa saracak, sen yalnız kalacaksın Anne!

Meriçli Annem
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bilemedik ki gulyabaniler Mehmet’ini alacaklar, gece-gündüz peşinde koşturduğun davanın önünü kesecekler, seni vatanından ayıracaklar, vatandaşlıktan da çıkartacaklar, yıllar sonra, yollar sarpa saracak, sen yalnız kalacaksın Anne!

Dün Anadolu’nun değişik şehirlerinde, o dershane senin, bu etüt merkezi benim, çok yorulmuştun, fakat bu sevda ile kendini feda etmiştin Anne! Öyle bir fedakârlıktı ki evlatlarını, evinin yolunu, haftanın günlerini karıştırmıştın Anne! Evlerin kirası, elektrik-su faturası çilesi derken, kermesin parası nefes olmuştu sana Anne! Bilemedim ki zalimler kocanı alacaklar ben babasız, sen kocasız kalacaktın Anne! Bilemedik, zalim zındıkla aşk atacak ve bohemlik uğruna Anadolu insanını satacak Anne! Aslında çok duymuştuk “yolu doğru olanın yükü ağır olurmuş” … bunlar da olur muydu Anne!

Allah aşkına söyle bakayım nedir senin hikayen Anne! Dün Çanakkale’de, cepheye Mehmetçik için mühimmat taşıyordun sırtındaki evladın ile. Bediüzaman’ın 28 yıllık çileli hapis günlerini duyuyorduk ve okuyorduk fakat senin hapsinden bihaberdik Anne! Bugün ise 668 bebeğin ile hapse bir garip yelken açmışsın Anne! Dert ortağı, çile yumağı, ıstırap ağı, nedir senin bu sevdan Anne! Sen orada, ben burada iken, şunlar geldi uzaktan uzağa aklıma, acaba dedim, doğum sancısı mı? Ameliyat acısı mı? Yoksa ameliyat bitişini bekleyen polisin utanç verici tablosu mu seni bu kadar dertlendirdi Anne! Yoksa hiç görmediğin, bilemediğin ve doğumdan sonraki soğuk koğuş ortamı mı senin yüzünü üzüntüye gark etmişti Anne! Issız gecelerde derdin derdim oldu, hak kapısında yalvarmaktan başka yolum kalmadı Anne!

Bu ıssız gecelerde, kimsesiz koylarda,  Meriç nehrine, Ege denizine yolun düşer miydi, üç ciğerparen ile Anne! Meğer soğuk sular, karanlık geceler, korkutucu denizler de seni bekliyormuş Anne! Hep duyardık derdi büyük olanın mezarı büyük olurmuş. Şaka zannederdik, meğer gerçekmiş Anne! Dün yolun Çanakkale’ye düşmüştü, bugün ise nehirlere ve denizlere düşmüş Anne! Vatansız kaldın ama sevdasız kalmadın Anne! Dün Çanakkale de şehitlik mertebesine ulaşarak mücadele ettin, bugün yine bir şehadete koşuyorsun Anne! Dünyada huzur bulamazsak da, yolumuz doğru, vicdanimiz rahat, anlımız ak “Meriçli Annem”!

Said Güneş

YORUMLAR


    0 YORUM