USD
5,3152
EURO
6,0292
ALTIN
229,8388

Antik Mısır’ın sırrı DNA testiyle çözüldü

Manchester Üniversitesi bilimadamları, “Two brothers” olarak bilinen 4000 yıllık mumyaların dişlerinden aldıkları örneklere DNA testi uygulayarak…

Antik Mısır’ın sırrı DNA testiyle çözüldü
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Manchester Üniversitesi bilimadamları, “Two brothers” olarak bilinen 4000 yıllık mumyaların dişlerinden aldıkları örneklere DNA testi uygulayarak kardeşlerin aynı baba ve farklı annelerden olduklarını belirledi. 2015 yılından beri süren çalışmanın sonuçları bu hafta açıklandı.

Ünversiteden Dr. Konstantine Drosou konuyla ilgili olarak “Uzun ve yorucu bir yolculuk oldu ama başardık. Bu büyük tarihi bilmeceye küçük ama çok önemli bir parça eklediğimiz için çok memnunum. Eminim kardeşler de bizimle gurur duyardı. Kadim DNA örneklerine bizi inandıran anlar bunlar.” dedi.

Mısırbilimciler, keşfedildiklernden beri mumyaların akraba olup olmadıklarını tartışıyorlardı. Khnum-nakht ve Nakht-ankh isimli mumyalar, 1907 yılında Kahire’nin yaklaşık 400 km güneyindeki Deir Rifah’ta birbirine bağlı mezarlardan çıkarılmışlardı. Iki İngiliz mısırbilimci Flinders Petrie ve Ernest Mackay tarafından bulunan mumyaların MÖ 1800 yılında yaşadıkları  anlaşılmış ve tabutlarındaki hiyerogliflerden adı bilinmeyen üst sınıf asil bir yerel yöneticinin oğulları olabilecekleri belirlenmişti.

Ancak 1908’de Mancherster’a taşınan mumyaları inceleyen arkeologlar farklı bir açıklamada bulundular. Mumyaların iskelet yapıları birbirinden farklıydı ve bu kardeş olmadıklarını, mumyalardan birinin evlatlık olabileceğini gösteriyordu.

Teknolojinin bu denli gelişerek,  çok eski zamanlara ait tarihi gerçeklerin ve gizemlerin birer birer ortaya çıkmasına imkan vermesi bilim adamlarını ve bu konulara meraklı herkesi büyülüyor.

YORUMLAR


    0 YORUM