USD
4,8297
EURO
5,6565
ALTIN
193,4576

Ege’de Türkiye’den Libya’ya giden patlayıcı yüklü gemi yakalandı

Yunanistan’dan gelen haberde Türkiye’den Libya’ya patlayıcı madde taşıyan bir gemi yakalandı. Ege Denizinde, bomba yapımında kullanılacak olan 29 konteyner malzeme yüklü bir gemi yakalandı. 

Ege’de Türkiye’den Libya’ya giden patlayıcı yüklü gemi yakalandı
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Mehmet Barlas’ın AKP iktidarının Suriye’deki terörist gruplara silah yardımı yaptığını açıklamasının ardından bu sefer yine bir skandal haber daha geldi. Yunanistan’dan gelen haberde Türkiye’den Libya’ya patlayıcı madde taşıyan bir gemi yakalandı. Ege Denizinde, bomba yapımında kullanılacak olan 29 konteyner malzeme yüklü bir gemi yakalandı.

Reuters’un haberine göre gemi, Yunan adası Girit yakınlarında cumartesi günü tespit edildi. Yetkililer, gemide yapılan aramada, aralarında amonyum nitrat, elektrikli olmayan fünyelerin de olduğu malzemelerle yüklü 29 konteyner ve 11 boş sıvılaştırılmış petrol gazı tankı buldu.

Daha önce de yine Girit Adası yakınlarında silah yüklü bir gemi ele geçirilmişti. Gemi yükünü Mersin limanından almış ve Lübnan’a doğru seyir halindeydi. Yine Mayıs 2017’de Nijerya hükümeti Lagos Limanı’nda Türkiye’den gelmiş bir gemide çok sayıda silah ele geçirmişti. Silah yüklü tırlar yerini silah yüklü gemilere, gemiciklere (!) mi bırakıyor?

“Öngörülemez yıkımlara sebep olabilecek hareket halindeki bir bomba”

Atina-Makedonya Haber Ajansı’nda (AMNA) yer alan habere göre Yunan sahil güvenlik yetkilileri, gemiyi ‘insanlar ve deniz yaşamı üzerinde öngörülemez yıkımlara sebep olabilecek hareket halindeki bir bomba’ olarak nitelendirdi.

“Taş ocağından bomba yapımına ve terör saldırılarına kadar birçok alanda kullanılabilir”

Gazetecilere yaptığı açıklamada, “Malzemeler Libya’ya gidiyordu” diyen Tuğamiral Loannis Argiriou, ele geçirilen materyallerin ’taş ocağından bomba yapımına ve terör saldırılarına kadar’ birçok alanda kullanıldığını söyledi.

Reuters’ın iddiasına göre Yunan yetkililer, bomba yapımında kullanılan malzemeleri taşıyan ve Libya’ya doğru seyreden Tanzanya bandıralı bir gemiyi durdurdu. Gemideki malzemelerin İskenderun ve Mersin limanlarından yüklendiği ileri sürüldü.

İddialara göre Yunan donanması, Tanzanya bandıralı bir gemiyi Girit açıklarında durdurdu. Libya’ya doğru seyreden gemide bomba yapımında kullanılan malzemelerin olduğu ileri sürüldü. İddialar Yunan Kathimerini gazetesinde de yer aldı.

AMONYUM NİTRAT VE ELEKTRİKSİZ PATLAYICILAR BULUNDU’

Girit yakınlarında seyreden gemide amonyum nitrat, elektriksiz patlayıcılar ve 11 adet sıvılaştırılmış petrol gazı tankı bulunduğu bildirildi.

Tuğamiral Yannis Argiriou yaptığı açıklamada, malzemelerin Libya’ya gitmekte olduğunu söyledi. Yunan yetkili, bulunan malzemelerin “terör saldırıları düzenlemek üzere bomba yapımında kullanılabileceğini” öne sürdü.

Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler, 2011’den beri Libya’ya silah sağlamayı yasaklayan ambargoyu yürürlükte tutuyor.

‘CİBUTİ VE UMMAN’A DEĞİL, LİBYA’YA GİDİYORDU’

İddiaya göre gemide yer alan belgeler, malzemelerin Mersin ve İskenderun limanlarından yüklendiği ve geminin Cibuti ve Umman’a gitmeyi planladığını ortaya koydu.

Ancak yapılan ilk soruşturmalara göre geminin kaptanı taşınan yükün tamamının Libya’daki Misrata limanına götürülmesi talimatını aldığını söyledi.

Geminin seyir defterinde, Cibuti ve Umman’a doğru seyredildiğine ilişkin herhangi bir veri bulunamadı.

Gemi mürettebatından 8 kişi gözaltına alındı.

Mürettebatta 1 Cezayirli 5 Hintli 2 tane de Ukraynalı bulunuyor.

YORUMLAR


    0 YORUM