USD
6,3601
EURO
7,4388
ALTIN
246,0754

Hakan Atilla’yı mahkum ettiren savcının yerine Trump yönetiminden kritik atama geldi..

New York’da Hakan Atilla’yı mahkum ettiren Savcı Joon Kim’in yerine Trump’a yakınlığıyla bilinen Geoffrey Berman atandı.

Hakan Atilla’yı mahkum ettiren savcının yerine Trump yönetiminden kritik atama geldi..
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Amerika’da 2015 yılında başlayan İran’a uygulanan uluslararası ambargoyu delmekle suçlanan Halk Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’nın davasına bakan savcı Trump yönetimi tarafından değiştirildi. New York’da Hakan Atilla’yı mahkum ettiren Savcı Joon Kim’in yerine Trump’a yakınlığıyla bilinen Geoffrey Berman atandı.

Berman, ABD Başkanı Donald Trump’a yakın bir isim olarak tanınıyor. Bir önceki Başkan Barack Obama’dan Başkanlık görevini devralmasına ilişkin “geçiş döneminde” Berman da resmen Trump’ın ekibinde yer almıştı.

Zarrab davasını 2015 Aralık ayında, o dönemde New York Güney Bölge Federal Savcısı olan Preet Bharara açmıştı. Trump’un Başkan olduktan sonra Bharara’yı görevden almasıyla birlikte, davayı Bharara’nın yardımcısı Joon Kim, “Savcı vekili” sıfatıyla yürütmüştü.

JOON KİM AYRILDI

Nitekim, Atilla’nın jüri tarafından suçlu bulunmasının ardından Savcılık adına açıklama da yine Joon Kim tarafından yapıldı. Bu açıklama, Kim’in “savcı vekili” olarak son faaliyeti oldu. Açıklamadan sadece saatler sonra, ABD Adalet Bakanlığı’nın New York Güney Bölge Federal Mahkemesi’ne yeni savcı atadığı, Bakanlık resmi sitesinden duyuruldu.

New York Federal Bölge Savcılığı sözcüsü de, Kim’in resmen görevden ayrıldığını, bugün itibarıyla ofisini boşaltacağını açıkladı.

ZARRAB’IN AVUKATI GİULİANİ’NİN FİRMASINDAN

1990-94 yılları arasında New York Güney Federal Savcılığında “savcı yardımcısı” olarak görev yapmış olan Geoffrey Berman, yine Trump’a yakın isimlerden, eski New York Belediye Başkanı Rudy Giuliani’nin avukatlık firması olan Greenberg Traurig’de çalışıyordu.

Reza Zarrab, itirafçı olmadan önce avukatları arasına Giuliani’yi de katmıştı. Giuliani de, geçen yılın ilk aylarında Ankara’ya gelerek, Zarrab davasını Saray’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmüştü.

Giuliani, mahkemeye verdiği yazılı ifadesinde Erdoğan ile görüşmesinin nedenini, “Türkiye ile ABD arasında, Amerikan ulusal çıkarlarına uygun bir anlaşma sağlamak” olarak açıklamıştı.

ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions, Berman’la birlikte 16 yeni federal savcı daha atadı. Federal savcılar, Adalet Bakanlığı’nın bu atamasının ardından 120 gün boyunca “geçici federal savcı” olarak görev yapıyorlar. Bu süre içinde ABD Başkanı da atamalarına ilişkin kararnameyi imzalar ve Senato tarafından da onaylanırlarsa, daimi savcı olarak göreve başlıyorlar. Aksi halde, yerlerine yeni bir isim atanabiliyor.

Yükleniyor...

YORUMLAR


    0 YORUM