USD
6,3802
EURO
7,4609
ALTIN
246,6708

Hakan Atilla’yı yargılayan savcıdan sahte evrak detayı!

İran asıllı Türk vatandaşı Reza Zarrab’ın İran’a uygulanan uluslararası ambargoyu deldiği gerekçesiyle başlayan, Zarrab davası olarak bilinen ve Halkbank Genel müdür yardımcısı Hakan Atilla’nın jüri tarafından 5 konuda suçlu bulunduğu duruşma sonrası NY Güney Bölge Başsavcılığı’ndan sert bir mesaj yayınlandı. Yayınlanan Savcı Joon H.Kim imzalı mesajda özetle ”bugün açık, adil ve anonim bir jüri tarafından […]

Hakan Atilla’yı yargılayan savcıdan sahte evrak detayı!
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

İran asıllı Türk vatandaşı Reza Zarrab’ın İran’a uygulanan uluslararası ambargoyu deldiği gerekçesiyle başlayan, Zarrab davası olarak bilinen ve Halkbank Genel müdür yardımcısı Hakan Atilla’nın jüri tarafından 5 konuda suçlu bulunduğu duruşma sonrası NY Güney Bölge Başsavcılığı’ndan sert bir mesaj yayınlandı.

Yayınlanan Savcı Joon H.Kim imzalı mesajda özetle ”bugün açık, adil ve anonim bir jüri tarafından Halkbank yetkilisi Hakan Atilla’nın yargılaması oldu” dendi. Savcılıkla işbirliği yapan Reza Zarrab’ın verdiği ifadelere atıf yapılan açıklamada İran’a yönelik ambargonun delinmesinin ciddi bir suç olduğu hatırlatıldı.

”ABD yasalarına göre suç kabul edilen ve İran gibi yaptırım uygulanan ülkelere kasıtlı olarak yardım etmek/ambargoyu delmek mi, yoksa Uluslararası bankacılık sisteminde kalıp ABD dolarıyla işlem yapmaya devam edebilmek mi… Bu seçimi bankalar ve bankacılar yapmalı” denen açıklamada ‘bunların her ikisini de seçemeyeceğinizi bilmelisiniz’ vurgusunda bulunuldu.

FABRİKASYON DÖKÜMAN VERİRSENİZ SONUÇLARINA KATLANIRSINIZ’

”Atilla gibi, ambargoyu delen faaliyetlerin göbeğinde olduğunuz halde ABD hazine Bakanlığı yetkililerine defalarca kez yalan söylemiş, ya da fabrikasyon dökümanlar getirmişseniz, bunun sonuçlarına hazır olmalıydınız” denen açıklamada, Atilla’nın seçiminin artık kanıtlanmış bir suç olduğu belirtildi.

Burada savcılığın Hakan Atilla’nın avukatlarının mahkemeye sunduğu ve Türkiye’de sahte olarak üretildiği ortaya çıkan delillere atıfta bulunmuş olabileceği gibi ambargonun delinme aşamasındaki sahtekârlıklara vurgu yapılıyor olabileceği belirtiliyor. Bilindiği üzere Atilla’nın AKP hükümeti tarafından tutulan ve parası ödenen avukatları, Fethullah Gülen Hocaefendi’nin yazdığını iddia ettikleri -ancak sahte olduğu ortaya çıkan- bir mektubu mahkemeye getirmiş, bu mektupta tanık polis Hüseyin Korkmaz’ın tahliye edilmesi için Gülen’in bir rica yazısı yazdığı öne sürülmüştü.

İşte o açıklama

Yükleniyor...

YORUMLAR


    0 YORUM