USD
5,3657
EURO
6,1299
ALTIN
211,8681

Hizmet Hareketinin Başarısı

İster şahsi, ister sosyal, ister dini, hangi yönleriyle bakarsanız bakın, Hizmet hareketi 40 yılı aşkın bir sürede inayet-i ilahi ile ortaya koyduğu ve yürüttüğü projelerde mutlak başarıyı elde etmiştir. Muvakkaten bir savrulma yaşansa bile şahıslardaki manevi kazanım ve birikim sayesinde kısa sürede yeniden hak ettiği konumu elde edecektir.

Hizmet Hareketinin Başarısı
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Başarı nedir? Basit ifadeyle tanımlamak gerekirse, “Herkesin hayat yolundaki hedeflerinin baş köşesine oturttuğu, bir kısım insanın elde etmek için yaşamını adadığı, bazılarının da peşinden koşup bulamadığında ümitsizlik ve mutsuzluğa sürüklendiği, kişiden kişiye, potansiyellere göre niteliği değişen, içi dolu bir sözcüktür “başarı”.

Başarı, hedeflerin büyüklüğüne göre mükâfat ihtiva eder. Başarıya fert bazında ulaşılmaya çalışıldığı gibi menfaat birlikteliğiyle bir araya gelmiş toplulukların ortak gayesi de olabilir. Başarı, sadece maddi neticelere ulaşmak olmadığı gibi bir kısım manevi kazanımları elde etmiş olmanın da adıdır. Başarı, hemen elde edilebilecek bir netice olmadığı gibi bir başka bahara yahut hakiki bir bahara da ertelenebilir. Bunun aksi bir manayı ihtiva eden “başarısızlık” ise tek başına ferde yahut cemiyete bir tükenmişlik sendromu yaşatamayacak kadar zayıf, aslında kendisiyle beraber yeni bir hamlenin kapılarını açacak derecede güçlü bir kavramdır.

Yazıya isim vermede kullandığım başlıktan da anlaşılacağı üzere, 40 yılı aşkın bir süredir, iman ve Kur’an davası etrafında hayatlarını Rıza ufkuna adamış bir toplumun tükenmişliği ve bitirilmesi gibi garip bir önyargı zihinlerde oluşmuştur. İnsanlık tarihinde benzerleri defalarca yaşanmış linç hareketlerine hizmet hareketi de maruz kaldı ve payına düşeni aldı. Peki, bunca yıl şahısların ulvi hedefleri doğrultusunda ruh, kalp ve aklı buluşturma noktasında hayatlarını adadıkları bir yapının olur olmaz bir sarsıntıyla dağılmasını hangi akılla izah edeceksiniz?

Hizmet hareketinin hedefleri çok ulviydi ve öyle olmaya da devam edecektir. Zaman zaman yaşanan bu tür sarsıntılarla Hareket, yeniden toparlanmakta ve ulaşması gereken değerlere bütün dünyada hızlı bir şekilde koşmaktadır ki, dünya kamuoyu bunu gözlemlemektedir.

Hizmet Hareketi için bu bir başarı değil midir?

Okullar, üniversiteler ve kurslar açıldı, bilim ve teknolojiye önem verildi. Laboratuvarlar tesis edildi, ilim adamları yetiştirilmeye çalışıldı; büyük ölçüde de başarılı olundu. Kısa bir süre ara vermenin başarısızlık olarak algılanması asla doğru değildir.

Toplumumuzda her geçen gün zararlı alışkanlıklarda artış gözleniyor. Anketler, araştırmalar, özellikle genç nüfusta ciddi bir bunalım olduğunu ortaya koyuyor. Uyuşturucu bağımlılığı aldı başını gidiyor. Buna karşılık, bir nasihatle veya sohbet ortamlarından alınan telkinler sayesinde bu hizmetteki insanların neredeyse hiç birisinin sigara gibi –nispeten-  küçük sayılabilecek muzır bir alışkanlığı dahi olmadı. Söylenenler ve halkın zihnini bulandırmak isteyenlerin sözleri bir iftiradan öteye geçemedi. Bu toplulukta uyuşturucu bağımlısı, alkolik veya tiryaki olduğu ne duyuldu ne de görüldü. Bu bir başarı değil midir?

Marifetle donanmış, ilahi aşka bezenmiş gönül insanları kıtalar aşarak kutlu bir sevdaya kulak verecek nesiller arayışına düştüler. Yine bir inayet rüzgârı sıcacık meltemler estirdi kar kış beldelerinde. Binlerce insanın imanı kurtuldu, asıl fıtratlarıyla buluştular. Sonra onlar da vazifeyi devralıp kendilerine öncülük yapmış abileri gibi dört bir yana hicret ettiler. Evlerinden çıkamayanlara, köyünü, kasabasını terk edemeyenlere, bahçesini bırakamayanlara inat, dünyayı sırtlarına alıp, bavullarında taşıdıkları bütün dünyalıklarıyla sahabe mesleğinin müdavimi olmaya azmettiler.

Bunu hangi başarı kelimesinin daracık anlam dağarcığına sığdırabilir, hangi kamusun bütün kelimelerini ustaca dizerek anlatabilirsiniz?

“İstiğna”,“isar”,“başkası için yaşama” “yaşatmak gayesiyle yaşama” ilk kez nerede dillendirildi, uzun bir uykudan sonra yurdumun semalarında? Bencilce bir yaşamın tükettiği toplumun DNA’sından yeniden şanlı geçmişteki ahiliği çıkarıp diriltme telaşı başladı. Cebine elini atamayanlara bedel nesi var nesi yok ortaya döktüler bu gün kazanlarda yakılma hevesinde olunan bu insanlar. Tüm mallarına el konduğu halde tek bir taş atmamanın edebiyle yetişti ve varım da yokum da feda olsun, dediler.

Ve sen, ey akademik çalışmalarına kafasını gömmüş beyefendi, sana da bir çift sözüm var: Sen neyini feda ettin başarılı olmak için?

Tabiin ve tebeitabiin döneminde ilimler kurumsallaştı, sistematiğe döküldü. Şimdi, siz tabiin gözlüğüyle sahabeye baktığınızda “Ne biçim iş yapmışsınız? Akademik düşünememişsiniz, hiçbir sisteminiz yokmuş” mu diyeceksiniz? Kendi devirlerindeki aşılmazları aşmış o müstesna insanlar için iman terazinin bir kefesinde, diğer her şey öbür kefesinde. Bu insanlar da tıpkı o en öndekiler gibi iman kefesini ağır tutmak üzere azmettiler.

Allah’ı tanıtma, ahlaklı nesiller yetiştirme, istiğna düsturu ile itkan şuuru ile uhuvvet tesis etmeye çalıştılar. Gözyaşları döktüler, emek harcadılar. Dünyanın dört bir tarafına, etrafına bakmaksızın koşturacak fedailer yetiştirdiler. Bundan ala başarı mı olur?

İster şahsi, ister sosyal, ister dini, hangi yönleriyle bakarsanız bakın, Hizmet hareketi 40 yılı aşkın bir sürede inayet-i ilahi ile ortaya koyduğu ve yürüttüğü projelerde mutlak başarıyı elde etmiştir. Muvakkaten bir savrulma yaşansa bile şahıslardaki manevi kazanım ve birikim sayesinde kısa sürede yeniden hak ettiği konumu elde edecektir. Modelleri ve kalıpları hazır, dökümleri yapılmış bir ürünü her zaman tedavüle çıkarma imkânı daha kolaydır. Çünkü projeler olabildiğince sağlam, modeller üzerinden projeye yeniden hayatiyet kazandırma ise uzak değil.

Bir ölür bin dirilir hakikati, çekirdeğin koca bir ağaç olma keyfiyetini taşıdığı gibi Hizmet hareketi de karın, tipinin, boranın şiddetine rağmen kar çiçekleri yetiştirme gayret ve telaşındadır.

 

Bahadır ASLAN

Yükleniyor...

YORUMLAR


    0 YORUM