USD
4,8445
EURO
5,6682
ALTIN
193,8144

İran’da bu defa da rejim taraftarları gösteri yapıyor

İran’da altı gündür süren hükümeti protesto gösterilerinin ardından on binlerce kişinin hükümete destek için sokaklara çıktığı bildiriliyor. Geçim sıkıntısını protestoyla başlayan olaylarda 21 kişi hayatını kaybetmişti.

İran’da bu defa da rejim taraftarları gösteri yapıyor
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Geçtiğimiz Perşembe gününden itibaren ekonomik sıkıntılardan dolayı başlayan gösteriler devam ederken; bu günde rejim taraftarlarının hükümete destek için sokaklara çıktığı bildiriliyor. İran’da altı gündür süren hükümeti protesto gösterilerinin ardından on binlerce kişinin hükümete destek için sokaklara çıktığı bildiriliyor. Geçim sıkıntısını protestoyla başlayan olaylarda 21 kişi hayatını kaybetmişti.

İran’da geçim sıkıntısını protestoyla başlayıp rejim karşıtı gösterilere dönüşen olayların yedinci gününde on binlerce kişi hükümete destek gösterileri için sokaklara çıktı.

İran devlet televizyonu, ülkenin çeşitli kentlerinde İran bayrakları ve ruhani lider Ayetullah Ali Hamaney’in resmini taşıyan göstericilerin görüntülerine yer verdi. Ahvaz, Kermanşah, İlam ve Gürgan kentlerinde göstericiler “halkı kışkırtanlara ölüm”, “önderden emir bekliyoruz”, “damarlarımızdaki kan önderimize feda olsun” sloganları attı.

İngilizce yayın yapan Press TV adlı televizyon kuruluşu rejim yandaşı gösterilerin şehirlerde kan dökülmesine yol açan şiddeti protesto amacını taşıdığını duyurdu.

Ekonomik sıkıntılar nedeniyle patlak veren gösteriler kısa zamanda rejimi protesto eylemlerine dönüşmüş, göstericilerle polis arasında çıkan çatışmalarda en az 21 kişi ölmüş, yüzlerce gösterici de tutuklanmıştı. Ayetullah Ali Hamaney Salı günü yaptığı konuşmada protesto gösterilerinden “İran’ın düşmanlarının” sorumlu olduğunu söylemişti.

AB: “YAKIN TAKİPTEYİZ”

Avrupa Birliği (AB), İran’daki protestolarda tüm tarafları şiddetten kaçınmaya çağırdı.

Açıklamada, AB’nin İran’da devam eden gösterileri ve artan şiddet olaylarını yakından takip ettiği belirtilerek, “AB için insan hakları, İran ile ilişkimizde daima ana bir konu olmuştur. Barışçıl gösteri ve ifade özgürlüğü her ülke için temel haklardır ve İran istisna değildir.” ifadesi kullanıldı.

AB’nin İran makamlarıyla temasta olduğu kaydedilen açıklamada, “İlgili tüm tarafları şiddetten sakınmaya ve ifade özgürlüğünün güvence altına alınmasını sağlamaya çağırıyoruz. AB durumu gözlemlemeye devam edecek.” değerlendirmesinde bulunuldu.

İran’daki olaylar, 28 Aralık 2017’de Meşhed’de bir grup göstericinin, ülkedeki hayat pahalılığı, işsizlik, yolsuzluk gibi sorunları protesto etmesiyle başlamıştı. Kısa sürede rejim karşıtı gösterilere dönüşen protesto eylemleri, Tahran, Kermanşah, Senendeç, Zencan, Şiraz, Kum, Şiraz, Ahvaz, Zahidan, Erak ve Hurrem Abad gibi pek çok kente yayıldı. Ülke genelindeki olaylarda şu ana kadar en az 27 kişinin hayatını kaybettiği, binden fazla göstericinin gözaltına alındığı bildirildi.

YORUMLAR


    0 YORUM