USD
4,8292
EURO
5,6538
ALTIN
193,3542

Jüri, Hakan Atilla’yı 5 konuda suçlu buldu

ABD’de sürmekte olan, Hakan Atilla’nın tek sanık olduğu, Reza Zarrab’ınsa tanık olarak dinlendiği davada jüri kararını verdi.

Jüri, Hakan Atilla’yı 5 konuda suçlu buldu
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

İran asıllı Türk vatandaşı Reza Zarrab’ın itirafçı olduğu Amerika’nın İran’a uyguladığı uluslararası ambargonun Halkbank üzerinden delindiğine dair davada karar belli oldu. ABD’de sürmekte olan, Hakan Atilla’nın tek sanık olduğu, Reza Zarrab’ınsa tanık olarak dinlendiği davada jüri kararını verdi.

Hakim jürinin “tüm konularda” karara vardığını söyledi.

Jürinin “kara para aklamak” dışında 5 konuda Hakan Atilla’yı suçlu bulduğu açıklandı.

SUÇLAMALAR

Atilla’ya atfedilen suçlar şunlardı:

  • ABD ve özellikle de ABD Hazine Bakanlığı’nı dolandırmak için kumpas kurma,
  • Uluslararası Acil Ekonomik Güç Yasası’nı (International Emergency Economic Powers Act) delmek için kumpas kurma,
  • Bankacılık sisteminde sahtekarlık yapma,
  • Bankacılık sisteminde sahtekarlık yapmak için kumpas kurma,
  • Kara para aklamak için kumpas kurma
  • Kara para aklama

SON DURUŞMADAN NOTLAR

Hakan Atilla’nın tek sanık olarak yargılandığı davada duruşma salonuna getirilen eşini ilk sıradan izleyen Burçin Atilla, ayağa kalkarak eşini iki yanağından öperek sarıldıktan sonra ağlamaya başladı. Sivil kıyafetlerle kelepçesiz halde salona alınan Hakan Atilla ise eşine gülümseyerek karşılık verdikten sonra avukatlarının yanına oturdu.

Hakan Atilla, 15 Aralık’taki duruşmasında, avukatlarının sorusu üzerine eşini 269 gündür göremediğini, çocuğunu ise sadece 2 saat görebildiğini ifade etmişti.

YARGIÇ’A NOT

Bu arada jüri üyelerinin yargıç Berman’a bir not ileterek “Hakan Atilla hakkındaki tüm suçlarda değil de bazı suçlarda hemfikir olursak ne yapmalıyız” diye sorduğu ifade edilmişti. Çıkan son karar da böylece sorunun sebebini ortaya koymuş oldu.

Hakim Berman ise jüri üyelerine “müzakerelere devam etmeleri ve her suçlama için ekstra zaman ayırmalarını” söylemişti.

Şimdi ne olacak?

2016 ortalarından bu yana ABD’de tutuklu yargılanan Reza Zarrab’ın itirafçı olması ve Amerikalı savcılarla işbirliği yapması sonrası mahkeme bir anda Halkbank’ın yargılandığı ambargoyu delme davasına dönüşmüştü. Mahkemenin tek tutuklu sanığı Halkbank Genel müdür yardımcısı Hakan Atilla, mahkemeye sunulan binlerce sayfalık döküman, fiziki ve dijital takip delilleri ile Zarrab’ın itiraflarının muhatabı olmuştu.

Zarrab’ın ‘rüşvet vermediğim bir bürokrat’ diye tanımladığı Hakan Atilla itirafçı olmayı reddederek savunmasını yapmış, suçsuzluğunu ‘verilen görevi yaptım’ ve ‘Zarrab güvenilmez biridir’ argümanları üzerine kurmuştu.

Bu argümanlar jüriyi ikna edemedi ve 5 ayrı suçu işlediği sonucuna varıldı.

Öncelikle mahkeme hakimi Richard Berman’ın Hakan Atilla için verilecek cezayı kararlaştıracağı süreç başladı. Berman kararını 11 Nisan 2018 günü açıklayacak. Gazeteci Adam Krasfeld, duruşma sonrası Atilla’nın avukatı Victor Rocco’ya giderek ”müvekkiliniz adil yargılandı mı?” sorusunu sorduğunu, cevap olaraksa “Bence davalar hiçbir zaman mükemmel değildir. Bu da mükemmel değildi. Temyiz mahkemeleri zaten bu yüzden var.” dediğini aktardı.

Atilla’yı uzun yıllar ABD cezaevlerinde tutabilecek bir cezanın gelmesi sürpriz olmazken Hakan Atilla’nın hala savcılıkla işbirliği yapma şansı bulunuyor. Sistemin ana oyuncularını ve savcılığın elinde olmayan özel bilgileri paylaşması durumunda eski bankacının serbest kalma ya da ceza indirimi söz konusu olabileceği belirtiliyor. Ancak bu ihtimal Hakan Atilla’nın elinde gerçekten, şimdiye kadar açıklamadığı önemli bilgiler varsa geçerli.

Hakan Atilla’nın suçlu bulunması Halkbank’ı da otomatikman suçlu durumuna düşürüyor. Bundan sonra davanın ilerleyen dönemlerinde bankaya da bir cezanın çıkması bekleniyor. Bunun yanı sıra 17 Aralık soruşturmasıyla birlikte davayı da takip eden gözlemcilerin ortak kanaati Hakan Atilla’nın aslında emirleri yerine getiren bir bürokrat olduğu, geri planda ambargoyu delen, sistemi kuran, organize eden ve bundan rüşvet yoluyla büyük gelirler elde eden siyasiler ve devlet yetkililerine mutlaka bazı suçlamalar getirileceği yönünde.

Bu organize suç çetesinin önemli ayakları olan siyasilerin de yakında ciddi suçlamalara cevap vermek zorunda kalabileceği yüksek ihtimaller arasında.

YORUMLAR


    0 YORUM