USD
4,8374
EURO
5,6624
ALTIN
193,8331

Kredi Kartı Borçları Toplumsal Cinnete Doğru Gidiyor

Gün geçmiyor ki medyada kredi kartı borcu nedeniyle intihar, cinayet vb haberler okumayalım. 2003–2010 yılları arasında dünyada oluşan para bolluğu Türkiye’de de hissedilmişti. Hatta öyleki AVM’lere bile kurulan banka stantları TC. Kimlik numarasını verene kredi kartı veriyordu. Hemen herkes birden fazla kredi kartı kullanıyordu. Bu durum insanımızda para harcama, marka tutkusu, gösteriş ve israf hislerini […]

Kredi Kartı Borçları Toplumsal Cinnete Doğru Gidiyor
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Gün geçmiyor ki medyada kredi kartı borcu nedeniyle intihar, cinayet vb haberler okumayalım. 2003–2010 yılları arasında dünyada oluşan para bolluğu Türkiye’de de hissedilmişti. Hatta öyleki AVM’lere bile kurulan banka stantları TC. Kimlik numarasını verene kredi kartı veriyordu. Hemen herkes birden fazla kredi kartı kullanıyordu. Bu durum insanımızda para harcama, marka tutkusu, gösteriş ve israf hislerini köpürttü ve netice 100.000’i aşkın vatandaşımız hapse girdi. İcralık olanlar ve iflas edenler her geçen gün artıyor.

  11 ayda 1.2 milyon kişi kredi ve kart borcu nedeniyle mahkemelik oldu

Bireysel kredi borcundan dolayı yasal takibe alınan kişi sayısı ise aynı dönemde yüzde 3.4 artarak 690 bin kişi oldu.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi’nin verilerine göre, 2017 yılının 11 aylık döneminde bireysel kredi ya da kredi kartı borcundan dolayı 1.2 milyon kişi mahkemelik oldu. TBB Risk Merkezi’nin Negatif Nitelikli Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Kasım 2017 Raporu’na göre; bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe girenlerin sayısı, Ocak-Kasım aylarını kapsayan 11 aylık sürede, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9.0 azalarak 820 bin kişi oldu. Buna karşılık, bireysel kredi borcundan dolayı yasal takibe alınan kişi sayısı ise aynı dönemde yüzde 3.4 artarak 690 bin kişi oldu.

Bu veriler ile kredi kartı ve bireysel kredi nedeniyle takibe düşen bireyler toplam 1 milyon 510 bin kez işlem yapıldı.

TBB Risk Merkezi, bireysel kredi ve bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişiler bir kez sayılarak hesaplanıyor. Bireysel kredi veya bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişi sayısı Ocak – Kasım döneminde, 2016 yılının aynı dönemine göre yüzde 1.1 azalarak 1 milyon 206 bin kişi oldu.

TBB Risk Merkezi’nin konuyla ilgili notunda, “Bir kişiye ait farklı zamanlarda yasal takibe düşen birden fazla kredi ve/veya kredi kartı borcu bulunabilmektedir. TBB Risk Merkezi tarafından yayımlanmakta olan bu bilgiler, yasal takibe düşmüş borç adetlerini değil, hakkında yasal takip başlatılan borçlu kişi sayısını göstermektedir” denildi.

YORUMLAR


    0 YORUM