USD
4,8348
EURO
5,6616
ALTIN
193,5460

Pasaporta el koyma gerekçesi: ‘ailenizde sakıncalı kişiler var’

Erdoğan rejiminin OHAL döneminde yaptığı keyfi uygulamalar insanların hürriyetlerini kısıtlamaya devam ediyor. Hukuksuz gerekçelerle insanların pasaportları ya iptal ediliyor yada pasaportlarına el konuluyor. Almanya’da yaşayan eşi Yazar Aziz Tunç’un yanına gitmek isteyen Fatma Tunç’un pasaportuna ‘Ailenizde sakıncalı kişiler var’ denilerek el konulduğu öğrenildi. Yargılandığı dava nedeniyle Almanya’ya yerleşen Yazar Aziz Tunç’un eşinin yurt dışına çıkmasına […]

Pasaporta el koyma gerekçesi: ‘ailenizde sakıncalı kişiler var’
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Erdoğan rejiminin OHAL döneminde yaptığı keyfi uygulamalar insanların hürriyetlerini kısıtlamaya devam ediyor. Hukuksuz gerekçelerle insanların pasaportları ya iptal ediliyor yada pasaportlarına el konuluyor. Almanya’da yaşayan eşi Yazar Aziz Tunç’un yanına gitmek isteyen Fatma Tunç’un pasaportuna ‘Ailenizde sakıncalı kişiler var’ denilerek el konulduğu öğrenildi.

Yargılandığı dava nedeniyle Almanya’ya yerleşen Yazar Aziz Tunç’un eşinin yurt dışına çıkmasına izin verilmedi.

Sabah saatlerinde eşini görmek için Almanya’ya gitmek üzere Atatürk Havalimanı’na giden Fatma Tunç’un pasaportuna “Ailenizde sakıncalı kişiler var” denilerek el konuldu.

Daha sonra pasaport kontrolü yapan polisler tarafından; Tunç’a “Eşinizden dolayı pasaportunuz alındı” denildi.

‘BU ZULÜMDÜR’

Mezopotamya Ajansının haberinde; uygulamayı gayri insani olarak değerlendiren Fatma Tunç, “Diyecek bir şey bulamıyorum. Uzun zamandır görmediğim yol arkadaşımı, eşimi görmek istedim. Bu zulümdür” dedi.

‘12 EYLÜL’DEN DAHA KAR​ANLIK BİR DÖNEMDEYİZ’

Yaşananların gayri ahlaki ve gayri hukuki olduğunu söyleyen Yazar Aziz Tunç ise tepkisini şöyle dile getirdi: “Hiçbir suçu ve günahı olmayan eşimin seyahat hakkı engellenmiştir. 12 Eylül askeri darbesini yaşayan biriyim ve bu dönem o dönemden daha kanlı ve daha karanlıktır. Bütün baskılara rağmen düşüncelerimden vazgeçmeyeceğim. Nerede ne şekilde olursa olsun doğru bildiklerimi yapmaya ve demokrasi için mücadeleye devam edeceğiz. Elbette bu günler mücadeleyi büyüterek güçlendirerek geçecek. Benim demokrasi mücadelemde yaptıklarım nedeniyle bedel ödememin eşimle ne alakası var?”

Daha önce de gazeteci Can Dündar’ın eşi Dilek Dündar’ın,  Yazar Aslı Erdoğan’ın, ailesi KHK’lı diye kanser tedavisi için Küba’ya gitmek üzereyken pasaportu iptal edildiğinden dolayı tedavi göremeyen Furkan’ın (malesef vefat etti) pasaportlarına benzer gerekçeler ile el konulmuştu. Bu ve benzeri gerekçelerle binlerce kişinin, ailelerinin ve çocuklarının  gerek Türkiye de gerekse yurt dışında pasaportları iptal edilmişti.

YORUMLAR


    0 YORUM