USD
6,0197
EURO
6,9241
ALTIN
229,3776

Peygamber Efendimiz (s.a.s.) hangi mezhebe mensuptu?

Allah Rasûlü (sallallahu aleyhi ve sellem) kıyamete kadar bütün insanlığı besleyecek, ihtiyacını karşılayacak bir çeşmedir.

Peygamber Efendimiz (s.a.s.) hangi mezhebe mensuptu?
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Allah Rasûlü (sallallahu aleyhi ve sellem) kıyamete kadar bütün insanlığı besleyecek, ihtiyacını karşılayacak bir çeşmedir. Mezhepler de bu çeşmenin çeşitli musluklarıdır. Dolayısıyla her mezhep, bir muslukla o asıl kaynaktan kendi kaplarına bir şeyler akıtmıştır.

Mezhepler yapmış oldukları değerlendirmeleri ile Allah Resulü’nün birer yönünü ancak anlatabilmişlerdir. Bunların bütününe birden bakmayan bir insanın Efendiler Efendisini tam anlamıyla kavrayabilmesi adeta imkansızdır.

Şimdi bütün mezheplerin kaynağı olan Efendimiz hakkında, “Hangi mezheptendi?” sorusunu sormak abesle meşgul olmaktır. Allah Resulü bırakın bir mezhepten olmayı, bütün mezheplerin asıl menbaı ve kaynağıdır. Mezhepler ise ayrı ayrı cetveller, kanallar, yollar vasıtasıyla bizi Allah’a, Resulü’ne ulaştıracak vesilelerdir.

Mezhepler bir kazanımdır

Burada şunu da ifade edelim ki, gerek Kur’an’ın hükümleri, gerekse Efendimiz’in yaşadığı İslâmiyet, alternatif tercihlere kapı açacak bir genişlik içindedir. Bu genişlik bizim için kolaylık ve rahmet olmuştur. Çünkü Allah Resulü, sadece bir insan grubunun değil, bütün insanlığın peygamberidir. O’nun yolu ve dini evrenseldir. Dolayısıyla O, niyeti yalnız ve hâlisâne “Allah’a ulaşmak” olanlar için bütün alternatifleri gösterebilmelidir.

İşte asılda aralarında ittifak olan mezhepler, detay diyeceğimiz uygulamalarda farklılıklar göstererek bize bu kuşatıcılığı kazandırmaktadır.

M. Ali MISIRLI

Yükleniyor...

YORUMLAR


    0 YORUM