USD
4,8331
EURO
5,6582
ALTIN
193,5225

Peygamberimizin Manevi Huzurunda

Peygamber Efendimizin (SAV) şu anda huzurunda bulunsaydık bizden nasıl bir insan olmamızı ve hangi hususlarda hassasiyet göstermemizi isterdi?

Peygamberimizin Manevi Huzurunda
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Peygamber Efendimizin (SAV) şu anda huzurunda bulunsaydık bizden nasıl bir insan olmamızı ve hangi hususlarda hassasiyet göstermemizi isterdi?

Gelin nefesimizi tutup hayalen İbn i Erkam hazretlerinin evinde O’nun sohbet halkasında kendimizi hissetmeye çalışalım…

Bakın hayalen, gözlerimizin içine bakarak bize tebessüm ediyor ve “ Çoğu gitti azı kaldı, dişinizi sıkın, biraz daha sabredin.” diyor görülen yakaza ve rüyalardan mülhem…

Yaşamakta olduğumuz zor şartlar, zulümler, ahir zamana has hadiseler hikmet pırıltıları kıvamında manen Efendimizin dili olup bizlere sesleniyor. Önemli olan bu ibretlerle dolu atmosferden bize düşen mesajları; başkasına değil doğrudan şahsımıza söylendiğini kabul edip kulak kabartmaktır.

İşte “Bu sözler bana hitap ediyor.” deyip muhatap aldığımız, hak dostlarının da dillerinde pelesenk olmuş, O’nun ruh dünyasını yansıtan ifadeler:

Her talebini, TEVHİD ÇİZGİSİNDE sadece Rabbinden iste…

UHUVVET her şeyden önemlidir prensibiyle, kardeşliği esas al; gıybeti, su-i zanı, atf-ı cürümü hayatından çıkar.

Allah’la irtibatının KIVAMINI yüksek tut; kulluğunda boşluklar olmasın. Duan, ibadetlerin, Kur’an okumaların, evrad-ı ezkârın muhtevalı ve samimi olsun.

Kâinatı önüne açan, fikir ufkunu doğru zemine oturtan eserlerle kazandığın KİTAP OKUMA melekeni sistemli düzenli ve istikrarlı hale getir.

Rıza çizgisinde, herkesin İTAAT gerektiren bir “Uhudu ve okçular tepesi” vardır; o zemini sağlam tut.

Hayatının şuur platformunda; Allah’ı anma, zikretme, fikretme, şükretme nitelikli SOHBET-İ CANAN esas olsun.

Ailenden, yakınlarından, has çevrenden başlayıp bütün ulaşabildiğin insanlara dalga dalga genişleyen bir ilgi ve kucaklama hassasiyetin olsun. ZİMMET; yani gönülleri fethedip “…Kalmasın el uzatmadığın bir mahsun gönül.” düsturu hayatında gerçekten pratiğe dönüşsün.

Her zaman “ÇÖZÜMÜN BİR PARÇASI OL” sıkıntı, zorluk çıkararak problemlerin bir yanı olma…

Salih dairede “MÜSBET” hareketi esas al.

Çevrende “SEVİLEN BİR İNSAN” olarak yaşa; korkulan, nefret edilen bir insan olma…

Hayatında YALAN, KANDIRMA, ALDATMA olmasın.

Yaptığın her işte İHLASI esas al; Allah’ın rızasına muvaffak olmayan işlerden uzak dur.

Rabbin seni her an görüyormuş gibi; İHSAN duygusuyla hayatını dizayn et.

Allah’ın huzurunda teftiş veren bir insan olarak işlerini en güzel şekilde eksiksiz, kusursuz İTKAN ruhuyla yapmaya gayret et.

Sui zan edip isabet edeceğine, HÜSN Ü ZAN edip yanılmayı tercih et, düsturundan ayrılma.

Sevgiyi sevip düşmanlığa düşman olmak, imanla coşan bir kalbin en mümeyyiz vasfıdır. Herkesten nefret ise ya gönlü şeytana kaptırmışlık ya da bir cinnet sebebidir… düsturunu hayatına esas al insanların ŞAHISLARINA DEĞİL MENFİ SIFATLARINA düşmanlık et…

Efendimizin manevi huzurunda yine O’nun hassasiyetlerine dikkat eder,  RIZA ÇİZGİSİNDE çıktığımız “TAHKİK YOLCULUĞUNDA” samimi adımlar atarsak; Rabbimiz zorlukları güzelliklere çevirecektir ümidindeyiz… Ve meltem rüzgârları yanan gönüllerimiz serinlettikçe; kulluğumuzun kıvamını koruyup daha da ileriye taşıma ufkunda yaşamayı Rabbimiz nasip etsin bizlere… Allah’ın lütfu, Efendimizin şefaatiyle ümitlerimiz zirvede bekliyoruz…

Ümit ULUDAĞ

Ocak 2018

YORUMLAR


    0 YORUM