USD
6,2602
EURO
7,3139
ALTIN
242,5824

Sağlık Bakanlığı’ndan Erken Grip Alarmı!

Grip Bilim Komisyonu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara grip virüsünün bu yıl 1.5 ay erken geldiğini ve Kasım ayında salgının yayılmaya başladığını söyledi.

Sağlık Bakanlığı’ndan Erken Grip Alarmı!
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada grip virüsünün bu sene erken geldiği bilgisi verildi. Grip Bilim Komisyonu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara grip virüsünün bu yıl 1.5 ay erken geldiğini ve Kasım ayında salgının yayılmaya başladığını söyledi. Kara, “çok bulaşıcı. Kas ağrısı ve yatağa düşme daha yoğun olur. Gelecek hafta Ankara ve İzmir’e dikkat ” dedi.

Önceki yıllara göre gribin erken geldiğini belirten Kara, buna bağlı olarak ciddi  bir grip vakasıyla karşılaştıklarını belirtti. Önümüzdeki hafta bu sayının artabileceğini söyledi.  Sağlık Bakanlığı Grip Bilim Komisyonu üyesi Prof.Dr Ateş Kara, “Normal koşullarda Aralık ayının ortasında başlaması gereken vakalar Kasım ayının başında başladı. Bu seneki virüs 2009 yılındakine benziyor. Virüs öldürücü değil ama çok bulaşıcı” dedi. Kara, Virüsün ülkeye erken girmesi ve iklimdeki değişikliklerden dolayı gribe bağlı kas ağrılarının ve yatağa düşme olaylarının bu yıl erken başladığını ifade etti.

Büyük illerde yaşayanlar dikkat!

Gazete Habertürk’ten Fatmanur Boylu’nun haberine göre Grip Bilim Komisyon üyesi Prof. Dr. Ateş Kara,” “Bursa, İstanbul gibi iller griple mücadele ediyor. Önümüzdeki hafta Ankara ve İzmir’de grip yoğunluğu yaşanacak. Kurak ve soğuk havada grip bir miktar azalır. Havanın biraz ılıması ve nem virüsü artırır. Grip virüsü sürekli değişiklik gösteren bir virüs olduğu için her yıl bir sonraki yılın virüsü tahmin edilerek yeni aşılar üretiliyor. Yakın zamanda hepatit-B virüsünde olduğu gibi grip virüsünde de kalıcı bir aşı bulunacağını umuyoruz.” dedi.

“Şu anda İstanbul’da salgın boyutunda bir durum yok.” bilgisini veren İstanbul Halk Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, grip vakalarının mevsimsel bir artış olduğunu söyledi.

Yükleniyor...

YORUMLAR


    0 YORUM