USD
6,0197
EURO
6,9241
ALTIN
229,3776

Afrin harekatında can kaybımız artıyor; 11 askerimiz şehit oldu

Dün sabah Afrin’de helikopterimiz düşmüş ve 2 askerimizin şehit olduğu açıklanmıştı. TSK’dan yapılan yeni açıklamada 9 askerimizin daha şehit olduğu açıklandı. Bu açıklamayla birlikte dün 11 askerimiz şehit düşmüş oldu.

Afrin harekatında can kaybımız artıyor; 11 askerimiz şehit oldu
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Dün sabah Afrin’de helikopterimiz düşmüş ve 2 askerimizin şehit olduğu açıklanmıştı. TSK’dan yapılan yeni açıklamada 9 askerimizin daha şehit olduğu açıklandı. Bu açıklamayla birlikte dün 11 askerimiz şehit düşmüş oldu.

İstanbul’da AKP İl Kongresinde konuşan Erdoğan Afrin operasyonu sırasında bir helikopterin düşürüldüğünü açıkladı. Başbakan Yıldırım 2 şehit olduğunu ve helikopterin düşme nedeninin araştırıldığını söyledi. Akşam saatlerinde TSK’den art arda yapılan açıklamalarda PYD ile yaşanan çatışmada 9 askerin şehit olduğu, 11 askerin yaralandığı açıklandı.

Suriye’nin Afrin kentinde yürütülen ‘Zeytin Dalı Harekâtı’nın 22’nci gününde kırıma uğrayan helikopterde 2, çatışmada ise 9 olmak üzere 11 asker şehit oldu.

Hatay’ın Hassa ve Kırıkhan ilçesinin karşına düşen Suriye’nin Mamaluşağı ile Ömeruşağı arasındaki bölgedeki çatışma bölgesine hava desteği vermek için gelen ATAK helikopterinden biri, saat 13.01’de kırıma uğrayıp düştü. Helikopterdeki Kara Pilot Yüzbaşı Mehmet İlker Karaman (32) ile Kara Pilot Üsteğmen Erdem Mut (29) olay yerinde şehit oldu. YPG’lilerin tanksavar, roketatar, havan ve ağır silahlarla saldırısı sonucu 1027 rakımlı tepede olarak adlandırılan bölgede gün boyu devam eden çatışmalarda ise Piyade Astsubay Üstçavuş Hasan Kuş (29) ile uzman çavuşlar Oğuzcan Ekiz (27), Enes Sarıaslan (24), Halis Koca (27), Burak Akalın (28), Serdar Ege (41), Hüseyin Şahin (27), Koray Karaca (25) ve uzman onbaşı Hamza Karacaoğlu (26) şehit oldu, bazı askerler de yaralandı. Çatışmada yaralanan askerler, bölgeden tahliye edilerek Kırıkhan ve Hatay’daki devlet hastanelerinde tedaviye alınırken, bazılarının hayati tehlikelerinin devam ettiği belirtildi. Operasyon bölgesinden alınarak Hatay ve Kırıkhan devlet hastanelerine getirilen şehitlerin cenazeleri de memleketlerine gönderilecek.

Genelkurmay Başkanlığı ise ayrı ayrı açıklamalarla kırıma uğrayan helikopterde 2, çıkan çatışmada ise 9 askerin şehit olduğunu bildirdi. Helikopterle ilgili teknik heyet tarafından inceleme başlatıldığı belirtilen açıklamada, 118’i bugün olmak üzere harekatın başlangıcından bu yana toplam 1480 YPG’linin öldürüldüğü ifade edildi. Açıklamada, şöyle denildi.
“Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu olayda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, şehidimizin kederli ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır, tedavileri için süratle tahliye edilen yaralılarımıza acil şifalar dileriz.”

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Afrin Harekatı’nda bir helikopterimizin düşürüldüğünü açıkladı. Erdoğan “Güvenlik güçlerimiz büyük bir mücadeleyi yürütüyor. Az önce bir helikopterimiz düşürüldü. Bütün bunlar olacak. Verdiğimiz kayıplar da olacak.Bedelini ağır ödeyecekler” dedi.

AKP Genel başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, AKP  istanbul İl Başkanlığı İstişare ve Değerlendirme toplantısına katıldı. Erdoğan’ın konuşmasında konuyla ilgili bölüm şöyle;

“BİR HELİKOPTERİMİZ DÜŞÜRÜLDÜ”

Güvenlik güçlerimiz büyük bir mücadeleyi yürütüyor. Az önce bir helikopterimiz düşürüldü. Bütün bunlar olacak. Verdiğimiz kayıplar da olacak.Bedelini ağır ödeyecekler.”

DHA’nın haberine göre Zeytin Dalı Harekatı’dan Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait helikopter isabet alıp düştü. Hatay’ın Kırıkhan ilçesinin karşı tarafına düşen helikopterin enkazına sevk edilen ekipler tarafından yaralı askerler Kırkhan Devlet Hastanesine getirildi.

‘Zeytin Dalı Harekatı’nın başlamasından bu yana 70 kişi hayatını kaybetti.

TSK, Afrin’deki PYD güçlerine karşı 20 Ocak saat 17.00’de harekatı hava bombardımanıyla başlattı. ÖSO destekli birlikler de 21 Ocak saat 11.05’te Suriye’ye girdi. Harekatın başlamasının ardından ilk can kaybı haberi 21 Ocak’ta geldi…

Resmi rakamlara göre bugüne kadar 30’sı asker 70 kişi hayatını kaybetti.

Yükleniyor...

YORUMLAR


    0 YORUM