USD
5,3090
EURO
6,0227
ALTIN
229,4128

Erdoğan, Gülen konusunda ABD’yi 2 yıldır ikna edemiyor! 

Suriye’deki “Zeytin Dalı” operasyonundan dolayı sıcak gelişmelerin yaşandığı dönemde ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’un Türkiye’nin başkenti Ankara’ya yaptığı önemli ziyaretin iç ve dış yankıları devam ediyor. 

Erdoğan, Gülen konusunda ABD’yi 2 yıldır ikna edemiyor! 
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Suriye’deki “Zeytin Dalı” operasyonundan dolayı sıcak gelişmelerin yaşandığı dönemde ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’un Türkiye’nin başkenti Ankara’ya yaptığı önemli ziyaretin iç ve dış yankıları devam ediyor.

Tillerson’un Cumhurbaşkanı R. T. Erdoğan ile görüştüğü konulardan biri de, Fethullah Gülen Hocaefendi ve ilham kaynağı olduğu Hizmet Hareketi’nin Türkiye ve ABD’deki faaliyetleri idi. Erdoğan, Gülen’i 2016’daki başarısız darbe girişiminin arkasında olmakla suçlayıp Hizmet Hareketini “Terör Örgütü” olarak tanımlasa da bu varsayımın dünyada pek alıcısı yoktur.

Tillerson: Kanıtlarınız İnandırıcı Değil!

Türk tarafı, görüşmeler sırasında ABD’den Gülen’i iade etme talebini yineledi, ancak ABD, konuya, isnat edilen suçlamaları kanıtlayan bilgi ve belgelerin olup-olmadığı açısından baktığını bir kez daha vurgulayarak Türk Hükümeti’nin bugüne kadar konu hakkında sağlam ve inandırıcı kanıtlar sunmadığına dikkatleri çekti.

Tillerson, Türk meslektaşı Mevlut Çavuşoğlu ile düzenlediği ortak basın toplantısında Erdoğan ile Gülen hakkındaki endişelerini konuştuklarını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Konuyla ilgili bize sunulması muhtemel tüm delilleri incelemeyi ve araştırmayı sürdürme konusunda mutabık kaldık. Diğer taraftan biz de Hareket’in ABD’de yasa dışı faaliyetler içinde olup-olmadığından emin olmak için kendi bağımsız araştırmalarımızı sürdüreceğiz.”

ABD dışişleri bakanı, şimdiye kadar kendilerine AKP hükümetinden Gülen hakkındaki suçlamaları ile ilgili sağlam ve ikna edici bilgi ve belge gelmediğine işaret ederek şöyle dedi: “Türk Hükümetinin bizlere sunması muhtemel yeni bilgi ve kanıtlara açık olduğumuzu ve beklediğimizi belirttim.”

Today’s Zaman Gazetesi eski genel yayın yönetmeni Abdullah Bozkurt, Twetter hesabında yayınladığı bir paylaşımda ABD dışişleri bakanı Tillerson’un Hizmet Hareketi hakkındaki açıklamalarını değerlendirdi. Bozkurt, “Tillerson, Türkiye’nin şimdiye kadar ABD’ye Gülen hakkında güvenilir bir delil sunmadığını açık bir şekilde deklare etti” yorumunu yaptı.

Erdoağan ve ABD Anlaşması

Ana muhalefet lideri CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da Tillerson’nun Ankara temaslarını değerlendiren liderler arasındaydı. ABD ve Erdoğan arasında yapılan görüşmelerin “tam gizlilik” içinde yapılmasına sert eleştiriler yönelten Kılıçdaroğlu Erdoğan’ın Tillerson ile ikili görüşmesinde mütercim dahi bulundurmadığını, onun yerine dışişleri bakanı Çavuşoğlu’nu mütercim olarak kullandığını ifade etti.

Ayrıca Kılıçdaroğlu, “Türk-Amerikan Anlaşması” olarak nitelenen belgeye Erdoğan’ın imza atıp içeriği hakkında ilgili sorumlular da dâhil hiç kimseye bilgi vermemesinden dolayı rahatsızlığını dile getirdi. Diğer yandan, ABD’nin ne Gülen Hareketini ne de PYD’yi terör örgütü olarak görmediğini, Tillerson’nun Türk mevkidaşı ile yaptığı ortak basın toplantısında bu iki yapı hakkında “Terör Örgütü” nitelemesi yapmadığını vurguladıktan sonra şu soruyu yöneltti: “Öyleyse Erdoğan ve ABD hangi konuda anlaşmıştır? Nasıl böyle bir belgeye imza atar? İçerik neden gizlenir?”.

Yolsuzluk skandalının patlak verdiği 2013’ten yakın zamana kadar Erdoğan ile ittifakını sürdüren Ergenekon hükümlüsü Avrasyacı Vatan Partisi genel başkanı Doğu Perinçek de “Türk-Amerikan Anlaşması”nın gizliliğinden şikâyetçi olan liderler arasında. Erdoğan’ı “Anlaşmanın içeriğini devletten gizlemek” ile suçlayan Perinçek, durumun Türk Devleti gelenek ve göreneklerine aykırı olduğunu söyleyerek Erdoğan’a anlaşmanın içeriğini açıklama çağrısında bulundu.

Başarısızlığa Mahkûm Bir Darbe

Erdoğan, 2016’daki darbe girişimini, “Hizmet Hareketi sempatizanlarını devlet kurumlarından temizleme fırsatı verdiği” için “Allah’ın bir lütfu” olarak nitelemişti. Ancak buna rağmen henüz temel bir araştırma ve soruşturma dahi yapmadan darbe olaylarının devam ettiği saatlerde ekranlara çıkarak kalkışmanın arkasında Gülen’in olduğunu iddia etmişti.

Gülen ise aynı gece uluslararası basın kuruluşlarına yaptığı açıklamada tüm suçlamaları kategorik olarak reddederek Erdoğan’a uluslararası bağımsız bir kurul kurma çağrısı yapmış, kendisine yöneltilen suçlardan bir tanesini dahi ispat ederse Türkiye’ye dönmeye ve asılarak idam edilmeye hazır olduğunu tüm dünyaya duyurmuştu.

Fakat Erdoğan bugüne kadar Gülen’in bu çağrısına olumlu yanıt vermemiş, üstelik farklı ideolojik düşüncelere mensup olmalarına rağmen büyük çoğunluğu sivil 55 bin kadar bürokrat ve vatandaşı tutuklamıştı. Ayrıca bunlar arasında 18 bin civarında bayan, onlarla birlikte yaklaşık 700 çocuğu da zindan hayatı yaşamaya mecbur bırakmış ve on binlerce memuru işinden etmişti.

Muhalefet lideri Kılıçdaroğlu ise, Erdoğan’ı, kişisel rejiminin önündeki engeller olarak gördüğü muhalif veya farklı düşünenleri ortadan kaldırmak amacıyla başarısızlığa mahkûm “Kontrollü Bir Darbe” kotarmakla suçlamıştı.

Muhammed Ubeydullah

YORUMLAR


    0 YORUM