Güney Kore Kış Olimpiyatları’nda robot takımı!

Güney Kore Kış Olimpiyatları’nda robot takımı!

15 Şubat 2018 0 Yazar: turkeytoday

Güney Kore’de düzenlenen 2018 Kış Olimpiyatları’nda üst üste ilkler yaşanıyor. Robotlar Olimpiyat Meşalesi’ni taşıdı, kayak dalında yarıştı ve organizasyonda gönüllü olarak çalışıyorlar.

Son yıllarda oldukça hızlı bir gelişme yaşanıyor robot dünyasında. Yapay zeka konusundaki ilerlemeler ilginç sonuçlar ortaya koyuyor. Konuşan Robot Sofia’nın sebep olduğu heyecan dinmeden şimdi de Kış Olimpiyatları’nda 85 robot dünyayı şaşırtmaya devam ediyor.

Güney Kore bu sene Pyeung Chang şehrinde düzenlenen Kış Olimpiyatları’nda 85 robotun görev alacağını açıklamıştı. İlk olarak, dakikada 65 adım atabilen kurtarma robotu HUBO 150 metrelik yürüyüşünde olimpiyat meşalesini taşıyarak yerine teslim etti. HUBO bir başka robotun yardımıyla meşalenin konulacağı tahta duvara bir delik açtı ve meşaleyi yerleştirdi. Daha sonra da robotlardan oluşan 8 takımın katıldığı dünyanın ilk robot kayak yarışması organize edildi. Robotlar yarışmada kayak kıyafetleri giydiler. Hoeng Seong şehrindeki Welli Hilli Park’ta yapılan yarışma halka açık  ve ücretsiz olarak gerçekleştirildi.

Kore Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nün ürettiği 11 farklı türden insansı robotlar, organizasyonun her alanında görev yapmak üzere tasarlandılar. Yayın yapılan ana merkezde, Olimpiyat Köyü’nde ve yarışmaların yapıldığı alanlarda, robotlar misafirleri karşılayıp yönlendirme dahil birçok konuda organizasyona yardımcı oluyorlar.