USD
6,0197
EURO
6,9241
ALTIN
229,3776

Panik Yok!

Hepiniz Peygamber Soyundan Geliyorsunuz

Panik Yok!
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Hepiniz Peygamber Soyundan Geliyorsunuz

Vaktiyle Gazi Osman Paşa hakkında bir yayın yapmıştım, bir gün telefon çaldı. Güzel bir İstanbul Türkçesi ile eğitimli olduğu belli bir beyefendi karşımda. Gazi Osman Paşa hakkındaki çalışmamızı gördüğünden vs. bahsetti. Mesele nereye varacak diye beklerken çıkarttı ağzındaki baklayı.

-Beyefendi, benim rahmetli anneannem sürekli derdi ki biz Gazi Osman Paşa’nın soyundan geliyoruz. Şimdi siz de buna çalışmışsınız acaba diyorum, bizim Gazi Osman Paşa’yla akrabalığımızı çıkartabilir misiniz?

-Nasıl yani?

-Diyorum ki bir mal, mülk, köşk vesaire bize de intikal etmişse bulursanız, elbette sizi de görürüz.

Size de bazen kamera şakasında olduğunuz hissi olur mu?

Benim birkaç defa oldu ki biri de budur.

Adamın biri anneannesinin lafıyla yüzyıl sonra miras arıyor. Bir de beni “görecek”.

Tövbe tövbe…

O zamanlar Gazi Osman Paşa’nın soyundan gelenler Cihangir’de otururdu.

-Paşanın şu an soyu devam ediyor, aile Cihangir’de oturuyor, dilerseniz adresini verelim bir ziyaret edin,

Deyince ses tuhaflaştı.

-Paşanın soyundan gelenler var mı hala?

“Yok canım o soydan bir sen kaldın.” demek dilinin ucuna geliyor insanın amma bazen sıfatlar, konumlar konuşmaya mâni.

Telefon bir kuru teşekkürle kapandı hemen.

“Sen tarihle uğraşıyorsun, yok mu hiç hazine haritası falan?” sorusuna alışmıştım da soy araştırıp miras çıkarma işine ilk o zaman rastladım.

Hazine ile definenin farkını bilemeyenlerle muhatap olmanın keyfine sonra değiniriz, derin travmadır halkım için.

Define haritası bulunca onu paylaşacak kadar saf göründüğümüz intibaını çevremizde nasıl verdiğimiz ise mevzunun tamamen dışındadır.

Bu kadar uzun bir girişin bir sebebi var elbet dostlar. Yüce devletimiz iş güç bulamamış olacak yepyeni bir hizmet vermeye başlamış: “Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama” Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün e-devlet üzerindeki sayfalarında yapılıyormuş.

Yapılıyormuş diyorum, zira ilk gün ben de gördüğü kalabalığa “acaba ne olmuş” diyerek boyun uzatan her meraklı Türk vatandaşı gibi sayfaya girmeyi denedim, olmadı. Sonra da sayfaya “Kurum sistemlerinde yapılan teknik bir çalışma nedeniyle hizmet sunulamamaktadır.” yazısı konuldu.

Bir işi de doğru yapın be kardeşim, demeye gerek yok. Devletimizin bir bildiği vardır.

Vaktiyle nüfus müdürlüğünde bir tanıdık vardı da aile defterimizi vermişti, incelemiştik soyumuzu. Dedemin dedesine kadar gördük çok şükür. Gerisi Osmanlı zamanı. E-devlet’e bakmamın sebebi gerisini de ekleyebilecek kadar ilerlemiş miyiz onu görmek. Ne mümkün…

Halkımın merakının ise pek çok sebebi var.

Biri de girişteki hikâyede saklı. Acaba atalardan dedeler çok meşhur birileri olup da bize bir şey bırakmış olabilirler mi?

Valla bu niyetle bakıyorsanız peşinen söyleyeyim pek bir şey çıkma ihtimali sıfıra yakın.

Taşrada yaşayıp da dedelerinin paşa, bey olduğunu sanan arkadaşlara da ben bakmadan söyleyeyim dedeleriniz büyük ihtimal köylüdür arkadaşlar.

Neden böyle bir önyargıya kapıldım biliyor musunuz? Size de 1950’lerde köyünde ölen büyük dedesinin Çanakkale şehidi olup olmadığını soran insanlar denk gelseydi benim gibi düşünürdünüz emin olun.

İşin bir de başka bir milletten geldiğini görme ihtimali var, siteye bu şekilde bir engelleme yapıldı mı bilemiyorum.

Ancak bu yaşa geldim abartı Türkçülük vurgusu yapan çok insan tanıdım. Çoğu aslen Türk değildi. Türk olmayan biri neden Türkçülük yapar sorusunun cevabı biraz karışık. Siz bunu bazı kısa boylular neden basketbola meraklı olur sorusuyla yorumlayıp geçin. Yalnız bir ara bu konuyu bir konuşalım.

Afrin’in düşman işgalinden kurtuluşunun (!) yapıldığı, aziz milletimizin devlet kanalında çakma dizilerle tarih öğrendiği bir hengamede yapılıyor olması düşündürücü.

Kimsenin anne babasını, ırkını milletini, seçme hakkı var mı? O sebeple ne çıktığı çok da mühim değil. Ancak AKP iktidarından önce isteyen herkes, tarihi araştırma maksadıyla nüfus arşivlerinde çalışma  yapabilirken AKP döneminde mahkeme kararı olmadan buna izin verilmez olmuştu.

O zamanlar bunu özel hayatın gizliliği olarak yormuştum. Bugün ise aklıma başka şeyler gelmiyor değil. Hani vaktiyle kendinin Gürcü, karısının Arap olduğunu söyleyen birinin sonradan çok çalışarak (!) safkan (!) Türk oluvermesi gibi bir sorunsalımız var dostlar.

Haydi açıkla reis soyunu da kime çektiğini anlayalım.

Yoksa hepimiz Hz. Âdem’in soyundan geliyoruz.

Peygamber soyundanız vesselam…

Salih GÜLEN

Yükleniyor...

YORUMLAR


    1 YORUM

    • Ali ASIR 13 Şubat 2018

      Hocam varsa hazine haritası rica etsem KHKzedeler için. :)

      Cevapla