USD
6,0197
EURO
6,9241
ALTIN
229,3776

Saç boyası gusle mani midir?

Bu işin uzmanları günümüzde kullanılan tüp boyalarının, saçı boyama usulünde kınadan bir farkı olmadığını söylüyorlar.

Saç boyası gusle mani midir?
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bu işin uzmanları günümüzde kullanılan tüp boyalarının, saçı boyama usulünde kınadan bir farkı olmadığını söylüyorlar. Kına saçın nasıl hücrelerine nüfus ederek boyuyorsa, tüp boyalar da aynı şekilde saçın hücrelerine sızarak hücre boyaması yapıyor. Yani boya, ojenin tırnak üzerini kapladığı gibi saçı kaplayarak üzerinde bir kılıf oluşturmuyor.

Ayrıca saç boyaları su bazlı olduğundan su ile karşılaştığında erime gösteriyor. Zaten boyanmış saçların bir müddet sonra rengini atması da buna delil teşkil ediyor. Yalnız bu boyaların fazla kimyevî madde içerir olması göz ardı edilmemeli ve ürün seçerken dikkatli olunmalı.

Sonuç olarak saçın gerek kına ile gerekse tüp boyalarla boyanmasında gusül açısından bir engel yoktur.

GUSÜL ABDESTİ DE ABDESTTİR

İkinci sorunuza gelince adı üstünde, gusül de abdesttir. İçerik olarak gusül abdesti, namaz abdestini kapsar. Yani gusül içinde namaz abdesti vardır. Gusül abdesti alırken zaten namaz abdesti için yıkanması lazım gereken yerler yıkanmış olur. Gusül abdestine niyetlenirken namaz abdestine niyet getirmek de şart değildir.

Gusül alırken namaz abdestini bozan her hangi bir durumun oluşması halinde; gusül abdesti başa alınmaz, sadece guslün sonunda namaz abdesti yenilenir. Kişi, tedbir olsun diye gusül abdestinin peşine abdest alacak olsa, bu da nur üstüne nurdur.

M. Ali MISIRLI

Yükleniyor...

YORUMLAR


    0 YORUM