Ajan Sergei Skripal krizi futbola da yansıdı!

Ajan Sergei Skripal krizi futbola da yansıdı!

6 Mart 2018 0 Yazar: turkeytoday

İngiltere ve Rusya arasında yaşanan ajan Sergei Skripal krizi futbola da yansıdı. İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, ajan Sergei Skripal’in Rusya tarafından zehirlendiğine dair iddiaların kanıtlanması durumunda Rusya’da düzenlenecek olan Dünya Kupası’na katılmamayı düşündüklerini dile getirdi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Johnson, İngiliz ajanı Rus vatandaşı Sergei Skripal’ın zehirlenmesinde Rusya’nın parmağı olduğunun kanıtlanması halinde Dünya Kupası’na katılamayabileceklerini açıkladı. 66 yaşındaki Skrpial, bilinmeyen bir madde ile zehirlendikten sonra 33 yaşındaki kızıyla birlikte hastaneye kaldırılmıştı.

Konu hakkında parlamentoda açıklama yapan Johnson, “Bence, bu yaz temmuz ayında Rusya’da düzenlenecek olan Dünya Kupası’na katılmamız biraz zora girmiş durumda. Böyle bir durumda ülkemizin orada bulunmasının biraz zor olacağını düşünüyorum. Bunu kesinlikle göz önüne almalıyız” ifadelerini kullandı.

14 Temmuz’da başlayacak olan 2018 Dünya Kupası, Rusya’nın 11 şehrinde düzenlenecek. İngiltere ilk maçını 18 Temmuz’da Tunus’a karşı oynayacak.

Rus mahkemesi 2006 yılında casusluk suçlamasıyla Sergei Skripal’e 13 yıl hapis cezası vermiş, daha sonra casus takasıyla serbest bırakmıştı.

Ardından İngiltere’ye sığınan Rus ajan Skripal, 1990’lı yıllardan itibaren İngiliz istihbaratına sızdırdığı bilgiler karşılığında 100.000 dolar para aldığını itiraf etmişti.