USD
5,3152
EURO
6,0292
ALTIN
229,8388

Banyo yaparken bilmeden yaptığımız 5 hata

Duş almak günlük yapılan bir eylem olsa da bu sıradan görünen eylemde yapılan hatalar cildimize uzun sürede zarar verebilir. Duş alırken yapılan 5 yaygın hatayı listeliyoruz. 

Banyo yaparken bilmeden yaptığımız 5 hata
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Duş almak günlük yapılan bir eylem olsa da bu sıradan görünen eylemde yapılan hatalar cildimize uzun sürede zarar verebilir. Banyo yaparken yapılan 5 yaygın hatayı listeliyoruz.

1-Duşta ihtiyaç süresinden fazla kalmak: Uzun süren duşlar ciltte kuruluğa sebeb olur. Bu kuruluk kaşıntıya sebep olabilir. Ortalama duş süresi 10 dakika olmalıdır.

2-Duş jelinin gereğinden fazla kullanımı: Cildin doğal yağını çözen duş jellerinin aşırı kullanımı bu doğal yağların tamamen kaldırılmasına ve ciltte kuruluğa sebep olur. Vücutta gün içinde biriken yağı çözmesi amaçlı olan duş jellerin fazla kullanımı ciltteki yararlı yağların da kaybıyla sonuçlanıp cildi kuru hale getirir.

3-Eski ve nemli lif kullanımı: Nemli lifler bakteri ve küf için mükemmel bir yaşam kaynağıdır. Eskimiş ve haftalardır nemli şekilde bekleyen lifler bakteri yuvası haline gelir. Yapılacak en iyi şey ise 4 haftada bir liflerin yenileriyle değiştirilmesidir. Her istihdamın sonrasında liflerin kuruyacağı bir yere bırakılması da bakteriye yol açan oluşumunu geciktirecektir.

4-Cildi sertçe kurulamak: Cildinizi yumuşak bir havluyla kurulayabilirsiniz. Cildi hafif nemli bırakmak iyi olacaktır. Hafif nemli cildinizi vücut losyonu ya da kremi ile nemlendirebilirsiniz.

5-Fazla sıcak su ile duş almak: Sıcak su cildin fazla kurumasına neden olur. Sıcak su ciltte bulunan tüm yağ tabakasını kaldırarak cildi savunmasız hale getirir ve ciltte kızarıklıkların oluşmasına yol açar.

Duş alırken ortalama sıcaklık 25-40 derece olmalıdır.

YORUMLAR


    0 YORUM