Çok merak ettim, kaç yaşındasınız?!

Çok merak ettim, kaç yaşındasınız?!

9 Mart 2018 0 Yazar: M. Ali Mısırlı

Bazıları insanların yaşını, maaşını bunun da ötesinde kişinin kendisinde kalması gereken birçok malumatı velhasıl ne kadar özeli varsa onu merak eder sorarlar. Başkalarının yaşının bize ne faydası vardır? Yaşlı dediğimiz insan da bir zamanlar bizimle aynı yaşta değil miydi?

İnsan, olumsuz işleri kendine pek yakıştırmaz ya da nefsinin istemediği halleri hep kendisinden uzak görür. Yaşlılık ve ölüm de bunlardandır. Bazı insanlar vardır, “Falan ne çabuk çökmüş, filanı gördün mü adam on yaş birden yaşlanmış.” gibi sözler eder de kendi için de zamanın geçtiğini anlamak istemez.

Oysa biz kabul etsek de etmesek de zaman nehri akıyor ve bu nehri durdurmak hiçbir insana nasip olmamıştır. Başkaları yaşlanırken biz genç kalmıyoruz önemli olan insanca insana yaraşır erdemlerle yaşamaktır.

BİR AYET

“Ey iman edenler! Haktan yana olup var gücünüzle ve bütün işlerinizde adaleti gerçekleştirin ve adalet numunesi şahitler olun! Bir topluluğa karşı, içinizde beslediğiniz kin ve öfke, sizi adaletsizliğe sürüklemesin. Âdil davranın, takvaya en uygun hareket budur.” (Maide, 5/8)

BİR HADİS

Peygamber Efendimiz, hepimizi yakından ilgilendiren bir hadislerinde şöyle buyuruyor: “Dikkat edin! Vücutta öyle bir et parçası vardır ki, o iyi/doğru/düzgün olursa bütün vücut iyi/doğru/düzgün olur, o bozulursa bütün vücut bozulur. Dikkat edin o kalptir.” (Buhari, İman, 39)

M. Ali MISIRLI