USD
EURO
ALTIN

Hayra meyyal fıtratı hayra zorlamak lazım!

Fakir öğrencilerin barınacakları yurdun yapımı için yapılan yardım toplantısında ilk defa para veren bir tanıdık anlatıyor:

Hayra meyyal fıtratı hayra zorlamak lazım!
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Fakir öğrencilerin barınacakları yurdun yapımı için yapılan yardım toplantısında ilk defa para veren bir tanıdık anlatıyor:

“İlk defa böyle bir yardım yaptığım gece eve geldiğimde, şeytan kulağıma çok para verdiğimi söylüyor; ertesi gün bu miktarı yarıya düşürmemi telkin ediyordu. İşin doğrusu, iyi miktarda yardım vaad etmiştim. Hatta o gece paranın miktarından olsa gerek kalbime ağrılar giriyordu. Sonraki yardımlardaysa bu işin manevi hazzına ermekten olsa gerek artık insanların hayrına işlerde bir himmetim olmazsa yani para vermesem, himmet etmesem rahatsız oluyordum.”

Evet, hayra meyyal fıtratı hayra zorlamak lazım. İşlenmeyen demirin pas tutması mukadderdir. Fıtrat başta nezih olsa da insan güzelliklere ruhunu kapatır, ben değişmem derse, egonun ve nefsin rehberliğini kabullenirse elbette hayra doğru yol alamaz. En kötü işlerin faili insanlarda dahi hayra ait meyillerin görülmesi, işlenen suçlardan pişmanlık duyulması insanın zamanla kirlenen, kirletilebilen temiz yaratılışına işaret eder.

Hayırlı işlerde ısrarcı olunmalı

Ödüllü bir yabancı filmde ki; konusu gerçek hayattan alınmaydı, yani film bir insanın belgeseliydi, yedi kişiyi öldüren bir kadının hayatı anlatılıyordu. Filmde, idama mahkûm edilen kadın, en yakın arkadaşına hayatta iyi kalabilmek için verdiği mücadeleyi gözyaşlarıyla anlatıyordu. Belki bizler de manevi cinayetlerimizle kalbimize ve ruhumuza zehirli hançerler saplıyor ve sonsuz âleme, Allah’ın rızasına ait çok şeyler kaybediyoruz.

Nezih yaratılan fıtratımızı zirveye ulaştırmak; ölmeden önce ölmek için nefse hayırlı işlerde ısrar etmek gerekir. İkinci bir fıtrat kazanma “nefs-i emare”den kurtulmak demektir. Emareden kurtulmak içinse nefse sürekli ısrar etmek gerekiyor.

M. Ali MISIRLI

YORUMLAR


    0 YORUM