Hollande: ‘Rusya ve Türkiye  Suriye’yi paylaştı’

Hollande: ‘Rusya ve Türkiye Suriye’yi paylaştı’

13 Mart 2018 0 Yazar: turkeytoday

Fransa’nın eski Cumhurbaşkanı Hollande, Fransız basınına röportaj verdi. Le Monde’a açıklamalarda bulunan Hollande, “Rusya ve Türkiye Suriye’yi paylaştı” cümlesini kullandı.

 Fransa’nın eski cumhurbaşkanlarından François Hollande, ülkenin çok okunan gazetelerinden Le Monde’a röportaj. Hollande, Suriye’de yaşananlardan dolayı sorumlu hissettiğini dile getirirken, “Esad’a karşı nasıl davranacağımız yerine Putin’e karşı nasıl davranacağımızı konuşmalıyız” dedi.

Görevi bıraktıktan sonra ilk defa diplomasi ve uluslararası konularda açıklamalarda bulunan Hollande, “ABD Başkanı Trump’ın tutumu belli olmadığı için Rusya’nın Orta Doğu’daki hamlelerine tepki vermek Avrupa ve NATO’ya düşüyor” ifadelerini kullandı.

 Hollande Türkiye ve Rusya’nın Suriye’yi paylaştığını dile getirirken, terör örgütü PKK’nın uzantıları PYD ve YPG hakkında ise “müttefiklerimiz” diye tanımladı. Hollande ayrıca Doğu Guta ve Afrin’de uçuşa yasak bölge oluşturulması çağrısında da bulundu. Hollande, Rusya’nın NATO’da çatlak yaratmaya çalıştığını da sözlerine ekledi.