USD
5,3039
EURO
6,0182
ALTIN
229,3092

İtalya’da sandıktan iktidar çıkmayınca hükümet kurulamadı

İtalya’da yapılan genel seçimlerin ilk sonuçlarına göre, hiçbir parti hükümet kurmak için gerekli çoğunluğu sağlamadığından yeniden seçime gidilmesi ihtimali ortaya çıktı. Seçimden çıkan başka bir sonuç ise seçmenin merkezin dışındaki partilere daha çok ilgi göstermeye başlaması.

İtalya’da sandıktan iktidar çıkmayınca hükümet kurulamadı
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

İtalya’da yapılan genel seçimlerin ilk sandık sonuçlarına göre, hiçbir parti hükümet kurmak için gerekli çoğunluğu sağlamadığından yeniden seçime gidilmesi ihtimali ortaya çıktı. Seçimden çıkan başka bir sonuç ise seçmenin merkezin dışındaki partilere daha çok ilgi göstermeye başlaması.

Seçime katılım %74 ile beklenenden düşük oldu. İlk sonuç tahminlerine göre İtalya’daki üç ana siyasi gruptan hiçbiri tek başına parlamentoda çoğunluğu sağlayamadı. Seçimde iktidar olabilmek için bir partinin ya da ittifakın yüzde %40’lik oy sınırına ulaşması gerekiyordu.

Eski başbakan Berlusconi’nin Forza Italia partisini de kapsayan sağ partiler ittifakı, % 33-35 puan arasında tahmin edilen oy oranı ile en büyük seçmen grubunu oluşturdu ancak ilk tahminlere bakılacak olursa, parlamentoda çoğunluk sağlamaktan çok uzak. Bu ittifakın oy oranının %36’nın üzerinde olması bekleniyordu.

İtalya’daki kurulu düzen ve politikalara karşı olan ve kendisini ne sağda ne solda diye niteleyen ‘5 Yıldız Hareketi’ ise seçmenin artan desteği ile ülkenin en büyük siyasi partisi oldu. 5 Yıldız Hareketi’nin % 32.5 civarında bir orana ulaştı.

Matteo Renzi liderliğindeki sol ittifakı da %24-28 oranında.

Kesin sonuçların ortaya çıkmasının ardından partiler koalisyon görüşmesi yapacak ancak parti ve grupların seçim öncesi beyanları koalisyona girmeme yönünde olmadığı için İtalya devleti için yeni bir seçim ihtimali yüksek görünüyor.

Siyasi istikrarsızlıkları ile meşhur olan Italya da, cumhuriyetin ilanından (1946) bu yana 64 hükümet kuruldu.

YORUMLAR


    0 YORUM