İYİ Parti’den flaş güncelleme yorumu: “Siz kendinizi güncelleyin”

İYİ Parti’den flaş güncelleme yorumu: “Siz kendinizi güncelleyin”

13 Mart 2018 0 Yazar: turkeytoday

İYİ Parti’nin Genel Sekreteri ve Sözcüsü Aytun Çıray, Erdoğan’a cevap olarak, “Siz kendinizi güncelleyin” ifadesini kullandı.

Geçtiğimiz günlerde, Dünya Kadınlar Günü Programı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, son dönemde Nurettin Yıldız gibi ilahiyatçıların, kadınlara yönelik sözlerine sert tepki göstermişti. Erdoğan, din adına ortaya çıkarak kadınlar hakkında İslam’da yeri olmayan içtihatta bulunduklarını söylediği kişileri “marjinaller” olarak nitelendirerek, “İslam’ın güncellenmesinin gerektiğini bilmeyecek kadar da aciz bunlar. Siz İslam’ı 14 asır öncesi hükümleri ile bugün uygulayamazsınız. Beni birçok hoca efendi tefe koyacak o ayrı mesele. Rabbim bizi tefe koymasın” demişti.

“KENDİ KAFALARINI GÜNCELLESİNLER”

İYİ Parti’nin Genel Sekreteri ve Sözcüsü Aytun Çıray ise Erdoğan’a yanıt vererek, “Siz kendinizi güncelleyin” diye belirtti.

İYİ Parti Bursa İl Başkanlığı’nda birinci olağan genel kurulda konuşan Çıray, konuşmasına, salondakilere, “Dilinizi güncellediniz mi” diye seslenerek başladı. Çıray daha sonra, “Tövbe tövbe estağfurullah, bizim güncellenecek dinimiz yok. Bunlar Kur’an’ı doğru okumamışlar” diye reddiyede bulundu.

Çıray, “İslam’ı değil, kendi kafalarını güncellesinler” diyerek sözlerine şöyle devam etti:

“Ya gündemi değiştirmek istiyorsunuz anlıyorum da, bu sefer fazla ileri gittiniz. Çok ileri gittiniz. Bunlar okumuyorlar, sonra da bize ahkam kesiyorlar.”