Rusya’dan açıklama “S-400’leri 2 yıl içinde teslim edeceğiz”

Rusya’dan açıklama “S-400’leri 2 yıl içinde teslim edeceğiz”

12 Mart 2018 0 Yazar: turkeytoday

Rusya: S-400 füze savunma sistemini Türkiye’ye 2020 başında teslim edeceğiz. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in askeri işbirliğinden sorumlu danışmanı Vladimir Kojin, Türkiye ile yapılan sözleşmeyi hayata geçirmeye hazırlandıklarını ve S-400 füze savunma sistemini Türkiye’ye 2020 yılının başlarında teslim edeceklerini bildirdi.

Rusya’nın resmi haber ajansı TASS’ın haberine göre Rossiya 24 televizyonuna açıklamada bulunan Kojin, “Türkiye sözleşmenin uygulanmasının hızlandırılmasını istedi. Biz de uygun bir çözüm bulduk ve sözleşmenin uygulanmasının hızlandırılmasını kabul ettik. Sanırım 2020 yılının başlarında teslim edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Kojin, “Türk yetkililerin pozisyonuna değer veriyoruz. Bize pek çok kereler ulusal çıkarlarını korumanın en birinci önceliklerini olduğunu söylediler” dedi

NATO’nun Rusya’dan silah satın almaması için Türkiye baskı yaptığını vurgulayan Kojin, “Anlaşma imzalandı ve uygulanacak” cümlesini dile getirdi.

‘Rus silahların reklamını Suriye’de yapmak istemezdik’

Kojin ayrıca Rusya’nın Suriye’deki askeri operasyonların “Sukhoi Su-35 savaş uçakları, kısa menzilli hava savunma sistemleri de dahil yeni tasarlanmış silahların ve askeri ekipmanı” test etmeyi sağladığını dile getirdi.

Putin’in danışmanı, “Modellere kataloglarda bakmak bir şey, askeri faaliyetlerde test etmek bambaşka bir şey. Silahlarımızın Suriye operasyonu sırasında reklamını yapmak istemezdik çünkü bu bir savaş, bir trajedi ve felaket. Ama o ülkeye girerek modern silahlarımızı kullanmamız gerekiyordu” dedi.

Kojin, Rusya’nın ortaklarının askeri ekipmanlarının aşırı hava koşullarında işlemesinden memnun olduğunu ifade etti.