Türkiye Erdoğan’ın ‘dinde yenilenme’ açıklamasını tartışıyor: “Ayetleri sorgulamak kulların işi değil”

Türkiye Erdoğan’ın ‘dinde yenilenme’ açıklamasını tartışıyor: “Ayetleri sorgulamak kulların işi değil”

10 Mart 2018 0 Yazar: turkeytoday

Cumhurbaşkanı Erdoğan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü proğramında yaptığı konuşmada, İslam’ı 14 asır öncesi hükümleri ile bugün uygulayamazsınız dedi. Erdoğanın açıklamasına tepki gösteren CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Cumhurbaşkanı’nın sözlerini düzetlmesi gerektiğini söylerek “İslam’ın güncelleştirilmesi sözü çok tartışma götürür. Ayetleri sorgulamak kulların işi değil.” dedi.

Dini üniverstelerden Erdoğan’a destek!

Marmara Üniversitesi (MÜ) İlahiyat Fakültesi, yazılı açıklamasında, isim vermeden ülkedeki dini eğitim kurumlarından geçmeyen, Selefi anlayıştan beslenen ve tekfirci söylemleri olan kişilerin ülkenin dini anlayışımı temsil edemeceğini kaydetti.

‘Bu kişiler’in özellikle kadın konusunda İslam’ın kabul edemeyeceği yaklaşımları kitle iletişim araçlarıyla ve sosyal medyada paylaşarak bilgi kirliliğine neden olduğu ve kin ve nefret duygularıyla ayrışmasına sebebiyet verdiği ifade edildi.

Böyle söylemleri ‘marjinal’  olarak tanımlandığı açıklamada, şunlar kaydedildi: “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 8 Mart 2018 tarihli konuşmalarındaki dinin doğru anlaşılması ve yorumlanması yönündeki hassasiyetine aynen katıldığımızı, İlahiyat Fakülteleri olarak bu konudaki görev ve sorumluluklarımızın bilincinde olduğumuzu kamuoyuna saygılarımızla arz ederiz.”

Ankara: Son derece anlamlı

Ankara Üniversitesi’nin İlahiyat Fakültesi Dekanlığı, Erdoğan’ın açıklamalarını ‘son derece yerinde ve anlamlı bulduklarını’kaydetti.

Dekanlık, cumhurbaşkanının açıklamalarının çarpıtıldığını savunarak şunları ifade etti: “Marjinal gruplar olarak nitelendirdiği bu görüş sahiplerini eleştirisinde Sayın Cumhurbaşkanının dile getirdiği, ‘İslam’ın güncellenmesi’ ve‘1400 sene önceki hükümlerin bugün uygulanamayacağı’ gibi ifadelerin bazı çevrelerce maksadını aşan ve istismara elverişli bir tarzda yorumlandığı görülmektedir. Aynı konuşmasında hayatın dinamikliğine ve güncellenmenin bu yüzden zorunlu olduğuna işaret eden Sayın Cumhurbaşkanı aslında, İslam Hukuku’nun temel kaidelerinden biri olan ‘zamanın değişmesiyle hükümlerin değişeceği’ ilkesine işaret etmektedir.”

Çukurova: Millete tercüman

Çukurova Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Ali Osman Ateş, cumhurbaşkanının sözleri için şunları söyledi: “Sayın cumhurbaşkanımızın yaptığı açıklamalarını son derece isabetli buluyorum. Artık bıçağın kemiğe dayandığını, halkımızın rahatsızlığının tahammül edilemez boyutlara ulaştığını, Sayın Cumhurbaşkanımızın da bu hususta milletimizin duygularına tercüman olduğunu düşünüyorum.”

Öte yandan Milli Gazete yazarları da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerine tepki gösterdi. Gazetede çok sert bir yazı kaleme alan Cafer Keklikçi, “Güncelleme yapılsın artsın zalimler!” diye yazdı. Keklikçi’nin yazısı özetle şöyle:

“Dinin değişmez hükümlerine uymak da neymiş hemen güncelleme yapmak lazım! Faiz haramdır hükmü faiz helaldir şeklinde güncellensin! Her mahallede banka var ya herkes bakkal market manav ihtiyacını bile bankalardan faizle alsın! Faizsiz hayat yaşanılamaz diye hutbeler verilsin! Çok acil güncelleme yapılması lazım!

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda üç gün önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuğu olan Rotterdam İslam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Akgündüz, Erdoğan’ın “İslam’ın güncellenmesi” sözlerine karşı çıktı.

Prof. Dr. Ahmet Akgündüz, sosyal medya hesabından yayımladığı “Muhterem Cumhurbaşkanım! Haddinizi aşarak şer’î meselelerde fikir beyan etmeyiniz! Zira ne müctehid ve ne de fıkıhçısınız!” başlıklı yazılı açıklamada “Muhterem Cumhurbaşkanım! Sizi Allah için seviyor ve 21. Asrın siyasî müceddidi olarak ilan ediyorum; ancak siz ne dinî müceddidsiniz ve ne de fıkıhçısınız. Ehil olmadığınız konularda ve hele de şer’î konularda görüş beyân etmeniz tamamen şahsınızı felâkete sürükleyebilir. Ben sözlerinizin maksadını aştığını hüsnüzanla yorumluyorum. Sizi Allah için seven bu kardeşinizden birkaç noktayı dinleyiniz” ifadelerini kullandı.