USD
5,4888
EURO
6,2162
ALTIN
213,9263

6 Madde de Kemik Sağlığımız

Kemiklerimiz, vücudunuzun kalsiyum dengesini sağlar. Bu yüzden kemiklerimizi sağlıklı tutmak, genel vücut sağlığı açısından çok önemli. Kemik hastalıklarından korunarak kemikleri güçlü tutabilmek için bazı noktalara dikkat etmemiz gerekiyor. Kemik rahatsızlıkları kadınlarda da erkeklerde de görülebiliyor.

6 Madde de Kemik Sağlığımız
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bu maddeleri şöyle sıralayabıiliriz:

– Süt tüketmeye önem verin

Günde 2 su bardağı süt ve süt ürünü tüketmeye özen gösterilmeli. Çünkü Kalsiyum kemiklerin en önemli yapı taşıdır. Kalsiyum alımı için günde en az iki su bardağı kadar süt ve süt ürünü tüketilmeli. Eğer süt ve süt ürünleri tüketilemiyorsa doktora basvurulmalı ve kalsiyum desteği alınmalı.

– D vitamini unutmayın

Aldığımız kalsiyumun vücudumuzda etkin hale gelebilmesi için mutlaka D vitamini almak gerekir. Güneşli günlerde en az 20 dakika kollarımızı ve yüzümüzü güneşe tutabilecek şekilde güneş almak gerekir. Eğer yeterli güneş alınmıyorsa mutlaka D vitamini seviyesine bakılıp eksik ise takviye edilmelidir.

– Egzersiz yapın

Egzersize mutlaka zaman ayırmak gerekir. Yapılan en büyük hata “İşimizden zaman ayıramıyoruz” diyerek hareketsiz bir hayat yaşamaktır. Gündelik mesgalelerimizden sıyrılıp azda olsa düzenli egzersiz yapmak hem beyin hem beden sağlığımız için önemlidir. Eğer dikkat etmezsek bunun acısı ileri yaşlarda hastalık olarak çıkabilir.

– Sigaradan uzak durun

Sigara içmeyin ve içilen ortamlarda bulunmamaya özen gösterin. Sigara vücudumuzun ve kemiklerimizin en önemli düşmanıdır. Sigara içenlerde kemik erimesinin çok daha fazla görüldüğünü biliyoruz. Sigara içenlerde kemikler çok geç iyileşir. Erken yaşta kemik erimesi görülür ve kemik erimesine bağlı basit kırıklarda sigara içenlerde daha fazla görülür. Bu yüzden sigara kesinlikle içilmemelidir.

-İdeal kilonuza korumaya çalışan

Kemiklerimizin en büyük düşmanı obezitedir. Çünkü kemiklerimizin taşıyabileceği belli bir yük vardır. Vücut kemiklerine aşırı yüklenmek özellikle diz, ayak bileği ve kalça eklemlerinde erken kireçlenmeye ve erken aşınmaya yol açar. Onun dışında kemik erimesi yapan en önemli nedenlerden biri de aşırı kilodur. Bunu atmanın en önemli yolu kilonun kontrol altına alınmasıdır

– Belirle aralıklarla Kemik taraması yaptırmayı ihmal etmeyin

Kemik hastalıklarının erken teşhisi ve tedavi için Kemik taraması çok önemlidir. Özellikle de kadınlarda menopoz sonrası mutlaka kemik erimesine yönelik tetkik yapılmalıdır. Kemik erimesi yoksa 2 yılda bir, kemik erimesi varsa yılda 1 defa tarama yapılmalıdır. Erkeklerde ise 65 yaşından sonra 2 yılda 1 defa mutlaka kemik taraması yapılmalı.

Yükleniyor...

YORUMLAR


    0 YORUM