USD
4,8349
EURO
5,6581
ALTIN
193,3819

Arap Birliği Zirvesi’nde hedef Türkiye mi?

Türkiye son aldığı tavılar neticesinde Arap Birliği’nin dikkatlerini üzerine çekti. İngiltere merkezli Şarkül Avsat gazetesi Suudi Arabistan’ın bugün düzenlenecek Arap Birliği Zirvesi’nde Birleşik Arap Emirlikleri’nin liderliğinde, Türkiye karşıtı bir bildirinin çıkartılmasının hedeflendiğini dile getirdi.

Arap Birliği Zirvesi’nde hedef Türkiye mi?
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Gündemde olan ABD, İngiltere ve Fransa’nın, Duma’da meydana gelen kimyasal silah saldırısına tepki olarak Suriye rejimine ait kimyasal ve askeri tesislere saldırısını, 29. Arap Birliği Zirvesi detaylı bir şekilde ele aldı. Zirvede, bu konuya dikkat çekilmesi beklenirken, ‘Arap ülkelerinin iç meselelerine İran müdahaleleri’ dosyası da gündemde ilk sırada yer alacak.

İran ve Türkiye’yi hedef alan ifadeler yer aldı.

Cuma günü Arap Birliği’ne üye ülkelerin dışişleri bakanlarının biraraya gelmesiyle oluşturulan taslak zirve metninde İran ve Türkiye’yi hedef alan ifadeler yer aldı. İngiltere merkezli yayın yapan Şark-ül Evsat gazetesinin ele geçirdiği taslak metne göre, İran ve Türkiye’nin bazı Arap ülkelerinin içişlerine karıştığı iddia edilerek, Türkiye’nin sınır ötesi terörle mücadele operasyonları hedef alındı.

Taslak metinde, Türkiye’nin Zeytin Dalı Harekatı da yer aldı.  Metinde, Arap Birliği’nden Afrin Harekatına karşı çıkılması talep edildi.

YORUMLAR


    0 YORUM