USD
6,2602
EURO
7,3139
ALTIN
242,5824

BEYNİMİZ NASIL SAĞLIKLI OLUR?

Anne karnında başlayan ve ömür boyu süren bir süreç. Beynimizin daha sağlıklı olabilmesi için tükettiğimiz besinlerden uyku düzenine, gün içindeki etkinliklerden spora hatta içten bir gülümsemeye kadar birçok nokta beyin sağlığı için çok önemli.

BEYNİMİZ NASIL SAĞLIKLI OLUR?
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

– Beyin gelişimi destekleyen gıdaları tüketmek birinci sırada sayılabilir. Nasıl mı?

Muz ve kuru baklagiller: Hafıza ve zeka gelişimi için B vitamini çok önemlidir. B vitaminini içeren muz, kuru baklagiller, et, balık, yağsız süt, yoğurt ve yeşil yapraklı sebzelerin tüketilmeli. Balık: Belirli aralıklarla Omega 3 bakımından zengin olan balık muhakkak tüketilmeli. Kaju ve yer fıstığı: E vitamini bakımından zengin ceviz, fındık, kaju, yer fıstığı, ay çekirdeği, susam, keten tohumu yenmeli. Üzüm ve çilek: Dopamin salgılanmasını sağlayan üzüm problem çözme yeteneğini artırır. Yüksek oranda antioksidan içeren çilek, yaban mersini gibi meyveler ile domates, havuç gibi sebzeler belleği geliştirerek beyni korur.

– Kahveden sakın vazgeçmeyin

 

Çünkü kahvenin içinde bulunan ve beyinde uyarıcı görev yapan kafeinin konsantrasyon ve uyanıklığı arttıran özelliği bulunmaktadır.

– Kaliteli ve mutlu zaman geçirmek

Sevdiğiniz müziği dinlemek, sevdiklerinizle zaman geçirilmek hatta zevkle yenilen bir yemek bile mutluluk sağlayan birçok hormonun salgılanmasını harekete geçirir.

– Beyninize 4 mevsimi yaşatın

Beynin dinlendiği ve kendisini en fazla yenilediği zaman olan uyku anında elektro manyetik etki yapabilecek cep telefonu, televizyon gibi ürünlerden uzak durmalı. Kaliteli bir uyku ile bir ilkbahar havasında güne başlayan beyin mevsimlere benzetilirse gün içinde 4 mevsimi de yaşaması gerekir.

– Bulmaca çözün

Ä°lgili resim

Bulmaca çözmek beyin sağlığı ve hafıza için çok önemli. Gün içinde gerçekleştirilen sosyal aktiviteler hafızaya bulmaca çözmekten çok daha iyi gelir. Sokağa çıkmayı, sosyal ortama girmeyi, arkadaşlarla zaman geçirmeyi, aile ziyaretlerine gitmeyi ihmal etmeyin.

– Düzenli Spor

Düzenli egzersiz, Demans, Alzheimer, Parkinson gibi hastalıklardan kaçınmak için hayatın bir parçası haline gelmeli. Sporun kan dolaşımı üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Kan ile daha sağlıklı çalışan beynin gelişimine de olumlu yönde etki yapar. Spor sayesinde hafıza, bilinçli düşünme, plan yapma, dikkat, dürtülerin kontrolü, problem çözme ve birden fazla işle uğraşmaya kadar pek çok konuda işlevi olan beyinin bölgelerini aktif hale getirir.

Yükleniyor...

YORUMLAR


    0 YORUM