USD
4,8320
EURO
5,6546
ALTIN
193,2581

CHP’den yurt genelinde eylem! “OHAL değil Demokrasi İstiyoruz”

Cumhuriyet Halk Partisi önderliğinde, 16 Nisan referandumunun yıldönümünde 81 ilde OHAL’e karşı eylem yapılması söz konusu.

CHP’den yurt genelinde eylem! “OHAL değil Demokrasi İstiyoruz”
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

CHP  yönetiminin gönderdiği yazıda “15 Temmuz darbe girişiminin ardından Hükümet tarafından 20 Temmuz’da bir sivil darbe gerçekleştirilmiş ve ilan edilen OHAL ile Türkiye’de baskı rejimi kurumsallaşmıştır. Ülkemizi demokrasiden, insan hak ve özgürlüklerinden adım adım uzaklaştıran OHAL’e karşı, tarihimize mühürsüz seçim olarak geçen halk oylamasının yıl dönümü olan 16 Nisan 2018’de tüm yurt çapında kitlesel eylemler yapılacaktır.Bu kapsamda 16 Nisan 2018 Pazartesi günü 12:00 ve 13:00 arasında 81 ilde eş zamanlı olarak kent meydanlarında “OHAL değil demokrasi” eylemleri yapılacaktır. İlinizde bulunan siyasi partilerin temsilcileri, sendikalar, sivil toplum kuruluşları, odalar ve platformlar ile iletişime geçerek güçlü ve ses getirir nitelikte oturma eylemi ve diğer eylem biçimlerinin organize edilmesi için çalışmalar yapmanız hususunda gereğini dileriz” denildi.

“OHAL değil Demokrasi İstiyoruz” sloganıyla saat 12.00’de bir saatlik oturma eylemi şeklinde gerçekleşecek eylemler için tüm siyasi partilere de katılım çağrısı yapıldı. Yapılacak eylemlerin koordinasyonu için CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba görevlendirildi.

“Biz 16 Nisan’da OHAL’e karşı herkes el kaldırsın diyeceğiz. Çünkü OHAL’in dokunmadığı hiç kimse kalmadı”

OHAL’i “Her görüşe ayrım yapmaksızın uğrayan bir düzenin adı” diye tanımlayan Ağbaba, “Sıradan vatandaş OHAL’i hissetmiyor, OHAL kimseye dokunmadı” söylemlerine ise “Biz 16 Nisan’da OHAL’e karşı herkes el kaldırsın diyeceğiz. Çünkü OHAL’in dokunmadığı hiç kimse kalmadı” dedi.

‘ÖZGÜR DÜŞÜNCEYE DÜŞMAN OLANLARA YETER DİYECEĞİZ’

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba OHAL’in uzatılmasına karşı yapılacak eylemlere ilişkin sosyal medya hesabından da bir çağrı yaptı. “Darbe girişimini fırsat bilip kendi darbesini yapanlara, hukuku askıya alanlara, cübbeleri ayaklar altında çiğneyenlere, özgür düşünceye düşman olanlara artık yeter diyeceğiz” diyen Ağbaba sözlerini şöyle sürdürdü:

“Darbe girişimini fırsat bilip kendi darbesini yapanlara, cübbeleri ayaklar altına alanlara, okuyan, düşünen insana, kadına, gence düşman olanlara, yükselen dolara, faize, işsizliğe, eşitsizliğe, OHAL’e karşı 16 Nisan’da tüm Türkiye’de 12.00’de sarayın zulmüne karşı oturuyoruz.”

YORUMLAR


    0 YORUM