USD
4,8360
EURO
5,6600
ALTIN
193,3908

Güney Afrika’nın Annesi olarak bilinen efsane isim Nelson Mandela’nın naaşına on binler katıldı

Güney Afrika’nın efsane ismi hayata gözlerini yumdu. Cenazeye Nelson Mandela’nın eski eşi Winnie Madikizela ve onbinler iştirak etti.

Güney Afrika’nın Annesi olarak bilinen efsane isim Nelson Mandela’nın naaşına on binler katıldı
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Nelson Mandela’nın 27 yıl hapsi boyunca, dışarıda ırkçı hükümete karşı mücadele veren Bayan Mandela’nın kendisi de hücrede işkenceler gördü, çocuklarıyla çok zor bir hayat yaşadı.

Askerler eşliğinde stadyum dışındaki cenaze aracına taşındı. Winnie Mandela’nın naaşı taşınma esnasında aniden yağan yağmura rağmen Ulusun Annesi’ne son vazifelerini yapan siyahlar, “Afrika kültüründe yağmur kutsamadır. Winnie Mandela kutsanarak bu dünyadan ayrılıyor” dediler.

81 yaşındaki Bayan Mandela 2 Nisan’da Johannesburg’un Milpark Hastanesi’nde hayata gözlerini yummuştu.

81 yaşındaki Bayan Mandela 2 Nisan’da Johannesburg’un Milpark Hastanesi’nde hayata gözlerini yummuştu. Winnie Mandela’nın Soweto’daki evine iki hafta boyunca yerli ve yabancı binlerce önemli insan akın etti, yoğun kalabalıklar evinin önünü hiç boş bırakmadı.

Devlet Başkanı’nın kararı ile Winnie Mandela için bugün resmi cenaze töreni düzenlendi. Törene dünyaca ünlü  İngiliz süper modelö şarkıcı ve oyuncu Naomi Campbell katıldı. Champhell gözyaşlarını tutamadığı konuşmasında Winnie Mandela için, “O haklı olarak bu milletin annesi olarak görülüyordu ama Anne Winnie bundan çok daha fazlası. O bütün bir kıtanın kahramanıydı, cesaretiyle hepimiz için direnişin bir simgesiydi.” dedi.

40 bin kapasiteli stadyumu dolduran kalabalıklardan bazı gruplar, isimleri anons edilen eski devlet başkanları Thabo Mbeki ve Jacob Zuma’yı yuhaladırlar.

Güney Afrika’da halkın büyük kesimi tarafından Ulusun Annesi kabul edilen Winnie Mandela’yı, sevmeyen kitlelerin sayısı da az değil. Winnie Mandela’nın beyazlara karşı sert tutumu ve korumalarının, 1980’li yıllarda casusluk suçlamasıyla birçok siyaha işkence etmesi Bayan Mandela’ya eleştirilerin sebebleri arasında.

YORUMLAR


    0 YORUM