USD
4,8294
EURO
5,6520
ALTIN
193,1987

Halep’te İran Askeri Üssü’nde patlama! Ölenler ve çok sayıda yaralılar var…

İran’ın Askeri Üssü olan Halep Azzan Dağı’nda şiddetli bir patlama meydana geldi. Patlamada 20 İranlı subayın yaşamını yitirdiği ve çok sayıda da yaralının bulunduğu son aktarılan haberler arasında yer almakta.

Halep’te İran Askeri Üssü’nde patlama! Ölenler ve çok sayıda yaralılar var…
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Halep’in güneyindeki Azzan Dağı’nda bulunan İran Askeri Üssü’nde patlama meydana geldi. Patlama sonrasında olay yerine çok sayıda ambulans ve kurtarma ekipleri sevk edildi. Yerel kaynaklardan edinilen ilk bilgilere 20 İranlı subayın yaşamını yitirdiği, çok sayıda da yaralı olduğu belirtildi. Bölgede kime a it olduğu bilinmeyen uçakların uçuş yaptığı kaydedildi. Öte yandan akşam saatlerinde Deyr ez Zor kentinde 10 büyük ölçekli patlama meydana geldi. Birçok bölgeye elektrik verilemedi. Azez’deki mülteci kampında da meydana gelen patlamada 1 çocuk hayatını kaybetti. 6 kişi yaralandı.

AA ise bölgede patlamalar olduğunu duyurdu…

İHA’nın haberine göre, Halep’in güneyindeki Azan Dağı’nda bulunan İran Askeri Üssü’nde meydana gelen patlamada 20 İranlı subayın hayatını kaybettiği, çok sayıda da yaralı olduğu bildirildi. Patlama sonrasında olay yerine çok sayıda ambulans ve kurtarma ekipleri sevk edildi.

Esad’a Yönelik Operasyona Tahran Tepki Göstermişti

İran Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ABD ve müttefiklerinin ellerinde kanıt olmaksızın Suriye’ye saldırdığı görüşü dile getirilerek ve bunun “bölgesel ve bölgeler arası sonuçları olacağını” vurgulanmıştı. Açıklamada, “İran dini, yasal ve etik ilkeler açısından kimyasal silah kullanımına karşıdır. Aynı zamanda egemen bir devlete yönelik, var olmayan kanıtlar gerekçe gösterilerek yapılan saldırıyı da güçlü bir şekilde kınamaktadır” denilmişti.

İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, ABD Başkanı Donald Trump, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Britanya Başbakanı Therasa May için “suçlular” ifadesini kullanarak, Telegram üzerinden yaptığı açıklamada, “Suriye’ye yönelik saldırı bir suçtur. Geçmişte Irak, Suriye ve Afganistan’a girdiklerinde olduğu gibi yine suç işliyorlar… ABD, Fransız ve Britanya liderleri bundan bir şey kazanamayacaklar” demişti. Ardından üst düzey askeri ve siyasi yetkililerle bir araya gelen Hamaney, “ABD Başkanı Suriye’ye kimyasal silahlarla mücadele için saldırdığını söylüyor. Yalan söylüyor” diye konuşmuştu. Ayrıca İran basını İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın da telefonla görüştüğü duyurmuş ve Ruhani’nin İran’ın Suriye’yle birlikte duruşunun devam edeceği mesajını verdiği, “bu saldırının Suriye halkının terörle savaşıma yönelik kararlılığını zayıflatmayacağına yönelik inancını dile getirdiği” aktarılmıştı.

YORUMLAR


    0 YORUM