USD
4,8291
EURO
5,6543
ALTIN
193,2254

Kırgızistan Büyükelçisi’nden iade taleplerine net cevap!

Kırgızistan’ın Ankara Büyükelçisi olan İbragim Junusov, AKP hükümetinin ülkelerinden çıkarılması ve iade edilmesini istediği kişiler olduğunu belirtti. Junusov ardından, ‘kanıtlarınızı getirin mahkemelerimiz karar versin’ yanıtını verdi.

Kırgızistan Büyükelçisi’nden iade taleplerine net cevap!
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Junusov, Türkiye’yle mevcut ikili anlaşmalar çerçevesinde işbirliği yaptıklarını ve bu işbirliğini sürdürmeye hazır olduklarını belirtti.

Bize verilen isimler var, bu isimlerle ilgili gerçekten de mahkeme kararları var mı?

Kırgız Büyükelçi, İade ve okul kapatma/devretme taleplerinde bulunan Türkiye isteklerini değerlendirdiklerini ifade eden bir konuşma tertipledi. Ayrıntılara dikkat çeken Junusov, “Ama eyleme geçebilmemiz için hukuki delillere ihtiyacımız var. Bize verilen isimler var, bu isimlerle ilgili gerçekten de mahkeme kararları var mı? Bu kararların bize sunulması gerekir” dedi.

Maarif de Kırgızistan’da benzer liseler açacak.

Ankara ziyareti sırasında Kırgızistan Devlet Başkanı Sooronbay Ceenbekov, Bişkek’in Maarif vakfı ile işbirliği konusunun gündeme geldiğini hatırlatan Junusov, “Bu fikri destekliyoruz. Onların Kırgızistan’da eski Sebat, şimdiki Sapat liseleri gibi çalışabilmesi için, lisansın alınması için yardımcı olacağız. Maarif de Kırgızistan’da benzer liseler açacak” ifadelerini kullandı.

Bilindiği üzere Tayyip Erdoğan’ın kurdurduğu maarif isimli vakıf, okul yatırımı yapmak yerine hizmet hareketine yakın kişilerin kurduğu müesseseleri Dışişleri bakanlığı ile koordineli el koymayı amaçlıyor. Kırgızistan bu noktada diğer okulları örnek göstererek maarifçilere ‘siz de sıfırdan kurun’ demiş oluyor.

YORUMLAR


    0 YORUM