USD
4,8360
EURO
5,6600
ALTIN
193,3908

Mali’de BM üssüne roketli saldırı düzenlendi!

Mali’de bugün Birleşmiş Milletler Üssüne roketli saldırı yapıldığı bilgileri alındı. Afrika ülkesi olan Mali’nin kuzeyinde bulunan Timbuktu’daki BM İstikrar Misyonu’na (MINUSMA) roketli saldırı düzenlendiği haberi gündem oldu.

Mali’de BM üssüne roketli saldırı düzenlendi!
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Yerel basında çıkan haberlerde, bugün öğleden sonra bölgedeki havalimanının yakınındaki MINUSMA üssüne onlarca roket fırlatıldığı kaydedildi.

Saldırıda hayatını kaybedenlerin olup olmadığının bilinmediği, çok sayıda yaralının olduğu ifade edildi. Saldırının şiddetinin çevredeki yaşayan insan yerleşim yerlerinde de hissedildiği ve üsten dumanların yükseldiği aktarıldı.

Saldırıyı henüz üstlenen olmadı. BM’nin 13 bin askeri görev yapıyor…

BM, siyasi sürece destek vermek ve güvenliği sağlamak amacıyla 2013’te ülkede “MINUSMA” adlı istikrar misyonunu görevlendirmeye karar vermişti. Ülkede istikrarı sağlamaya çalışan MINUSMA, yaklaşık 13 bini asker 15 bine yakın personelle görev yapıyor.

Şiddet olaylarının sona ermesi amacıyla hükümet ile ülkenin kuzeyinde özerklik isteyen silahlı gruplar arasında Cezayir ve Çad’da 2015 yılında barış anlaşmaları imzalanmıştı. Buna karşın 2013’te Fransız güçlerince dağıtılan ve barış sürecine katılmayan silahlı gruplar, ülkenin kuzeyine ve orta kesimine yeniden yerleşmeye çalışıyor.

YORUMLAR


    0 YORUM