USD
4,8365
EURO
5,6599
ALTIN
193,4897

Muhalifler Macaristan hükümetini protesto için akın etti

Macirastan’da geçtiğimiz hafta yeniden seçilen muhafazakar lider Viktor Orban’a karşı başkent Budapeşte’de gösteri düzenlendi. Eyleme katılan binlerce kişi, seçim sisteminin değiştirilmesi ve nefret kampanyasına son verilmesini istedi.

Muhalifler Macaristan hükümetini protesto için akın etti
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Geçtiğimiz hafta Pazar günü 10 milyonluk nüfusa sahip Macaristan’da yapılan seçimde Viktor Orban’ın liderliğindeki Fidesz (Macar Yurttaş Birliği) yüzde 49,9’luk bir oranla üçüncü kez hükümeti kurmayı kazanmıştı. Resmi bilgilere göre 8 Nisan günü yapılan seçimde Fidesz, 199 üyesi bulanan Macar meclisinde 134 sandalyeyi elde etti.

Ancak 1989’dan bu yana ilk kez Macar halkı büyük ilgi gösterdiği seçimlere ilişkin rahatsızlıklar ve tepkiler ülkede dinmek bilmedi. İlk kez “dar bölge sisteminin” uygulandığı Macaristan’da güçlü bir kesim Orban’ın seçimi kazanacak şekilde seçim sistemiyle oynadığını düşünüyor.

Cumartesi günü akşam saatlerinde ise başkent Budepeşte’de “Biz çoğunluğuz, Orban def ol” adıyla kitlesel bir gösteri düzenlendi. 100 binden fazla kişinin katıldığı gösteride seçim oylarının yeniden sayılması talep edildi.

İlk kez bir Avrupa Birliği üyesi ülkede seçim sonrası böyle bir protesto yaşanırken, anti-İslam ve göçmen karşıtlığıyla bilinen Orban’ın hukuk devletini bitirdiğini düşünen bütün kesimler son gösteride bir araya geldi. Gösterinin önde gelen organizatörlerinden öğrenci Örs Lanyi Orban’ın sisteminin bir 4 yıl daha sürmeyeceğini ve kitlesel sivil eylemleriyle yıkılabileceğini söyledi.

Seçimlerde hile yapıldığı iddiasını da yineleyerek, seçimin tekrarlanması ve demokrasinin güçlendirilmesini talep eden on binlerce insanın katıldığı gösteri, Orban karşıtı sağ ve sol seçmenlerin bir araya geldiği ilk ortak miting oldu. Seçimler arifesinde “radikal sağ” damgasını üzerinden silmeye ve ılımlı bir kitle partisine dönüşmeye çalışan JOBBİK taraftarlarının, kendi bayraklarıyla, sol ve liberal partili seçmenlerin egemen olduğu flamalar arasında birlikte yürümeleri ilginç görüntüler oluşturdu.

Parlamento’nun önündeki büyük Kossuth meydanını tamamen dolduran göstericiler, sık sık Orban karşıtı sloganlar atarak “çoğunluk biziz” pankartları açtılar. Başbakanlık Sözcüsü Antal Rogan, Cumartesi günü gerçekleştirilen büyük muhalefet gösterisini “George Soros’un finanse ettiğini ve Macaristan’daki Soros yanlısı dernek ve kurumlar tarafından organize edildiğini” öne sürdü.

Soros yine hedefte

Avrupa’da mülteci yanlısı siyasetlerin “fikir babası” ve ana destekçisi olarak görülen Macar asıllı ABD’li milyarder iş adamı George Soros, Macar hükümeti tarafından bir süredir gözdemleniyor. Başbakan Orban 15 Mart Macar Bağımsızlık Bayramı nedeniyle yaptığı konuşmada seçimlerin ardından Macaristan’daki Soros yanlılarından hesap sorulacağını söylemişti.

Başbakan yine seçimlerden önce bir zirve toplantısı için gittiği Brüksel’de bu çerçevede daha somut açıklamalar yapmıştı. Viktor Orban “Macaristan’da Soros’un yaklaşık 2000 paralı askeri var. Hükümete karşı bunlar mücadele veriyor. Bunların hedefi Macaristan’ı bir göçmen ülkesi haline getirmek” demişti.

YORUMLAR


    0 YORUM