USD
4,8300
EURO
5,6525
ALTIN
193,2092

Rusya Devlet Başkanı Putin: Kaos çıkar…

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin: ‘Batı’nın Suriye’ye saldırıları tekrarlanırsa uluslararası ilişkilerde kaos çıkar’ dedi. Putin’in yaptığı bu açıklama gündem de ilk sırada yerini aldı.

Rusya Devlet Başkanı Putin: Kaos çıkar…
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bilindiği üzere Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, bugün telefonda bir görüşme gerçekleştirildi.

Kremlin Sarayından gelen bilgilere göre Putin’in görüşmede yaptığı açıklamalarda en büyük hedef ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suriye’deki hedeflere yönelik düzenlediği hava operasyonuydu. Putin hava operasyonlarının Birleşmiş Milletler (BM) Antlaşması’nı ihlal ettiğini belirtildi.

Açıklamaya göre, Putin, Ruhani’ye “BM Antlaşması’nı ihlal eden bu tarz eylemlerin tekrarlanması halinde, uluslararası ilişkilerde de kaos ortamı doğar” dedi.

Açıklamada, liderlerin “bu yasa dışı eylemin Suriye’de siyasi çözüm ihtimaline ciddi şekilde zarar verdiği” konusunda hemfikir oldukları vurgulandı.

Suriye’nin başkenti Şam’a yakın bir bölgede bulunan Duma’yı kontrol altında tutan cihatçı gruplar ve bu örgütlere yakın yardım kuruluşları, geçen hafta Pazar günü ordunun kimyasal silahla saldırı düzenlediğini ve onlarca kişinin yaşamını yitirdiğini öne sürdü.

Suriye hükümeti, kimyasal saldırı düzenlediği yönündeki iddiaları reddederken, Rusya ise kendi ekiplerinin yaptığı incelemelerde kimyasal saldırı düzenlendiğine dair herhangi bir bulguya rastlanmadığını açıkladı.

Ancak, Fransa, ABD ve İngiltere; Cumartesi günü sabaha karşı Suriye’de kimyasal silah tesisi olduğunu söyledikleri bazı hedeflere füze saldırısı gerçekleştirdi.

ABD Başkanı Donald Trump, operasyonun ardından “Görev başarıyla tamamlandı” ifadelerini kullanırken, üç ülkenin BM Güvenlik Konseyi’ne yeni bir karar tasarısı sunmaları diplomatik sürece geri dönme isteklerinin bir göstergesi olarak nitelendirildi.

YORUMLAR


    0 YORUM