USD
5,3754
EURO
6,0779
ALTIN
214,0497

AKP, Filistine yapılan bunca zulme rağmen petrol sevkiyatını tüm hızıyla devam ettiriyor

Sadece konusmaktan öteye geçmeyen tepkileriyle AKP Hükümeti İsrail’e yönelik, fiili tepkilere geçiş aşamasını bir türlü gerçekleştiremiyor. Akp’nin İsrail’e yönelik petrol sevkiyatıbütün hızıyla devam ediyor.

AKP, Filistine yapılan bunca zulme rağmen petrol sevkiyatını tüm hızıyla devam ettiriyor
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Pazartesi başlayan kanlı olaylarla beraber, İsrail’in Gazze’deki protestoları katliamla bastırmasına Türkiye sadece“sözlü” tepkiler veriyor. Hükümetinin İsrail’e yönelik petrol sevkiyatının bütün hızıyla devam ettiği ve ambargo gibi bir durumun olmadığı ortaya çıktı.

Cumhuriyet Gazetesinin haberine göre, AKP Hükümeti İsrail’e fiili bir tepki göstermiyor. Gazete, Türkiye’den İsrail’e petrol taşıyan gemiye ait bir haber yayınladı.

İsrail’in Kudüs’ü başkenti olarak tanınmasına Filistin halkından gelen tepkiyi kanla bastıran Tel Aviv yönetimine, Türkiye’den sözlü çıkışlar haricinde hiçbir tepki gelmedi. AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sadece “İsrail soykırım” yapıyor demekle yetindi ve dün Bakanlar Kurulu’ndan sonra kameraların karşısına çıkan hükümet sözcüsü Bekir Bozdağ ise “ABD ile İsrail’e yaptırım uygulanacak mı?” sorusuna hiçbirşekilde yanıt vermeden ayrıldı.

Hükümetin bu sessizliğinin sebebenin ise, İsrail’e verilen gizli petrol desteğini olduğu ortaya çıktı. Habere göre, Dünyadaki tüm tanker hareketlerini takip eden TankerTrackers sitesinin istatistiklerine göre, Ceyhan’dan sadece geçen ay İsrail’e 1,5 milyon varil petrol sevk edildi.

Kuzey Irak’taki Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne (Kurdistan Regional Government-KRG) ait petrolleri, Norveç bandıralı Vinga adlı geminin, iki ayrı seferle Tel Aviv yakınlarındaki Aşkelon Limanı’na sevk ettiği görülüyor. Sitenin twitter hesabında da, Ceyhan’dan İsrail’e yapılan sevkıyat rotası da canlı ekranlar aracılığıyla detaylı olarak paylaşıldı. TankerTrackers’in paylaştığı bir görsele göre, 11 Mayıs’ta da bir sevkıyat daha düzenlenmiş.

YORUMLAR


    0 YORUM